do not follow here
Saturn < LIVING fUTURE

Měsíc Saturnu Mimas, by mohl mít pod povrchem ukrytý oceán

Nová studie zaměřená na měsíc Mimas poukazuje dvě možné varianty vysvětlující chování měsíce v průběhu oběhu kolem jeho mateřské planety Saturn. Jednou z nich je spíše podlouhlé než kulaté jádro, tou druhou je oceán ukrytý kolem třiceti kilometrů pod povrchem. Mimas by se tak zařadil mezi další měsíce Saturnu Enceladus a Titan, u kterých se vědci také domnívají, že mají pod povrchem rozsáhlé množství tekuté vody.Nová studie vychází z pozorování sondy Cassini, která zkoumá planetu Saturn a systém jejích měsíců od roku 2004. Mimas při oběhu kolem planety ukazuje Saturnu stále stejnou tvář, stejně jako my ze Země vidíme stále stejnou stranu našeho Měsíce. Díky mírně eliptické oběžné dráze však Mimas prochází mírnými odchylkami, díky kterým se plocha vystavená Saturnu mírně mění. Vědci vedení Radwanem Tajeddinem z vědeckého týmu mise Cassini zjistili, že míra kmitání Mimasu během jeho orbity musí být způsobena nějakou doposud neznámou příčinou, je totiž dvakrát větší než předpokládali.

Jednou z příčin, které vědci ve své studii představili, by mohlo být protáhlé jádro Mimasu. Vysvětlilo by do určité míry pozorované chování, podle modelů by však mělo mít za následek mírně odlišný tvar měsíce. 

Druhou možností je podle studie, která vyšla 17. října v magazínu Science, podpovrchový oceán, ten by se nacházel mezi 24 a 31 kilometry pod povrchem posypaným krátery všech velikostí. Potom ale vyvstává otázka, co by vytvářelo v jádru Mimasu dostatečné teplo na udržení vody v kapalném stavu. Mimas je příliš malý, aby vytvářel ve svém nitru teplo jako naše planeta. Vědci tak přišli s návrhem, že by za tím mohla vězet eliptická oběžná dráha, která byla v minulosti ještě protáhlejší než dnes.

Podpovrchový oceán na Mimasu by byl pro vědce velkým překvapením, nikdo jej zde nečekal. A spousta z nich je nadále skeptická. Realita je ale taková, že měsíc se chová jinak než se předpokládalo a vysvětlení proč se tomu tak děje není momentálně k dispozici. Samotní autoři studie tak vyzývají ostatní kolegy, aby přišli oni sami s možnými vysvětleními a společnými silami tak došli k závěru.

Galerie k článku

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Saturn

Načítám stránku...
x zrušit