do not follow here
Mimas < LIVING fUTURE

Pokud má Mimas oceán pod povrchem, jeho slupka musela být v minulosti výrazně tlustější

Mimas je malý měsíc obíhající planetu Saturn. Na první pohled jde o zmrzlé těleso bez jakékoliv aktivity. Data z dnes už vysloužilé sondy Cassini však odhalila specifickou oscilaci v jeho rotaci, která by se dala vysvětlit přítomností podpovrchového oceánu. Jeho existenci nyní podporují také nově provedené simulace vývoje měsíce od vzniku jeho obřího kráteru Herschel.

MiseStartStatus
missions icon Cassini 15. 10. 1997 - 15. 8. 2017 Ukončená: Úspěch


Mimas

Mimas je měsíc planety Saturn. Z velkých měsíců planety obíhá nejblíž. Jeho povrch je srovnatelný s rozlohou Španělska a jeho hustota naznačuje, že se skládá hlavně z ledu.
  • vzdálenost od Saturnu: 182-189 tisíc kilometrů
  • průměr: 396 kilometrů (21. největší měsíc ve sluneční soustavě)
  • rok objevení: 1789 (William Herschel)

Mimas je drobný měsíc Saturnu, který má napříč jen asi 400 kilometrů (Měsíc má 3 500 km, Europa 3 100 a Enceladus 500 km). Simulace a pozorování sondou Cassini nejlépe odpovídají struktuře se slupkou maximálně 30 km tlustou, pod kterou se nachází oceán. Mimas nicméně na svém povrchu nemá žádné náznaky jeho přítomnosti, které můžeme pozorovat u Europy nebo Enceladu. Na rozdíl od nich je pokrytý krátery, z nichž jeden vyčnívá nad ostatní.

Jedná se o obří impaktní kráter Herschel, který má v průměru 130 km. Podle simulací by musela být ledová slupka v době jeho vzniku tlustá aspoň 55 kilometrů, aby mohl takový kráter vzniknout. S dnešní tloušťkou 30 km by takový náraz nepřežila. 

Z toho vyplývá, že pokud se dnes pod povrchem Mimasu skutečně nachází oceán, tloušťka jeho ledové slupky se postupně zmenšuje. Za tím by mohlo stát zahřívání způsobené gravitací Saturnu, případně okolních měsíců. Pokud by se oceán na Mimasu potvrdil, šlo by o první těleso, u kterého to není poznat na jeho povrchu.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Mimas

Načítám stránku...
x zrušit