Instrumenty vesmírné sondy Europa Clipper začínají dostávat konkrétní obrysy

Ve Spojených státech a Evropě se postupně vyvíjejí jednotlivé části vesmírné sondy Europa Clipper. Tři metry vysoký pohonný modul byl nedávno převezen do laboratoře APL, kde na něj bude instalována elektronika a antény. Ochranný štít, který bude chránit citlivé přístroje před radiací, se blíží dokončení v JPL. Různá vědecká zařízení se potom připravují na univerzitách a partnerských institucích.

MiseStartStatus
missions icon Europa Clipper 10. 10. 2024 Plánovaná
Europa Clipper

Europa Clipper Orbitální sonda Europa Clipper by měla provést kolem 40 průletů kolem ledového měsíce Europa.Europa

Europa je jeden ze čtyř velkých (galileových) měsíců planety Jupiter, má v poloměru 1 561 km, což je jen o něco málo méně než Měsíc. Pod ledovou slupkou tohoto měsíce se ukrývá globální oceán s větším množství vody, než se nachází v oceánech na Zemi.

Aktuálně

16:07
07.08.
Vývoj vesmírné sondy Europa Clipper jde kupředu. Na různých místech se pracuje na jednotlivých zařízeních sondy. Před koncem roku čeká misi tzv. System Integration Review.
15:58
06.04.
Mise Europa Clipper prošla schválením designu, nyní se dostává do fáze sestavení sondy

2021, duben: Critical Design Review

Tým specialistů v NASA na jaře tohoto roku schválil design sondy Europa Clipper a posunul tak misi do další fáze. Tzv. Critical Design Review hodnotí navržené instrumenty sondy a design samotné mise. Po tomto milníku přichází na řadu sestavení jednotlivých komponent a jejich důkladné testování. Mise Europa Clipper by měla odstartovat v roce 2024. Některá ze zařízení sondy už jsou ve výstavbě. Patří mezi ně například třímetrová anténa, která bude přijímat signály ze Země a posílat data zpět nebo solární panely, které budou mít rozpětí 30,5 metru.

Europa Clipper

Americká mise Europa Clipper má za cíl z oběžné dráhy planety Jupiter zkoumat ledový měsíc Europa. NASA řadí misi mezi velké strategické vědecké mise, které by měly přinést množství nových zajímavých informací.

Europa Clipper bude na eliptické oběžné dráze kolem planety Jupiter, na které provede plánovaných 44 průletů kolem měsíce Europa. Bude tak zajištěno, že sonda stráví minimum času v blízkosti planety, kde je vysoká radiace.

Start mise se plánuje na říjen 2024 a přílet k Europě v dubnu 2030.

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Europa Clipper
tag icon
Další články z kategorie
Europa Clipper