do not follow here
Europa Clipper < LIVING fUTURE

Sonda Europa Clipper dostala komunikační anténu i vědecké přístroje

Ve Spojených státech a Evropě se postupně vyvíjejí jednotlivé části vesmírné sondy Europa Clipper. Její misí bude studium Europy - ledového měsíce obíhajícího planetu Jupiter. Sonda bude vybavena 9 vědeckými přístroji, které budou sledovat tenkou atmosféru Europy, její povrch a oceán pod ním.

MiseStartStatus
missions icon Europa Clipper 10. 10. 2024 Plánovaná


Europa

Europa je jeden ze čtyř velkých (galileových) měsíců planety Jupiter, má v poloměru 1 561 km, což je jen o něco méně než Měsíc. Pod ledovou slupkou tohoto měsíce se ukrývá globální oceán s větším množství vody, než se nachází v oceánech na Zemi.

Aktuálně

19:58
30.01.
Na tělo sondy byly přimontovány všechny vědecké přístroje. S jejím startem do vesmíru se aktuálně počítá na říjen tohoto roku.
Více zde
15:16
16.08.
Na vesmírnou sondu byla připevněna komunikační anténa.obrázek ke zprávě
19:21
25.11.
Sonda byla vybavena 4 reakčními koly, které budou ve vesmíru řídit orientaci sondy.obrázek ke zprávě
13:43
08.06.
Hlavní tělo vesmírné sondy bylo převezeno do JPL, kde na něj budou instalovány přístroje.obrázek ke zprávě
11:41
04.03.
Mise Europa Clipper postupuje do další fáze. V ní dojde na integraci vědeckých a dalších zařízení na nosnou konstrukci sondy. Do konce roku 2022 by měla být většina zařízení hotova a postupně svážena do jižní Kalifornie na integraci. Start mise do vesmíru je plánován na rok 2024.obrázek ke zprávě
16:07
07.08.
Vývoj vesmírné sondy Europa Clipper jde kupředu. Na různých místech se pracuje na jednotlivých zařízeních sondy. Před koncem roku čeká misi tzv. System Integration Review.
15:58
06.04.
Mise Europa Clipper prošla schválením designu, nyní se dostává do fáze sestavení sondy
Rozbalit všechny aktuality
updates

2022, březen: práce na kostře sondy

Tři metry vysoký pohonný modul byl nedávno převezen do laboratoře APL, kde na něj bude instalována elektronika a antény. Ochranný štít, který bude chránit citlivé přístroje před radiací, se blíží dokončení v JPL. Různá vědecká zařízení se potom připravují na univerzitách a partnerských institucích.

2021, duben: Critical Design Review

Tým specialistů v NASA na jaře roku 2021 schválil design sondy Europa Clipper a posunul tak misi do další fáze. Tzv. Critical Design Review hodnotí navržené instrumenty sondy a design samotné mise. Po tomto milníku přichází na řadu sestavení jednotlivých komponent a jejich důkladné testování. Mise Europa Clipper by měla odstartovat v roce 2024. Některá ze zařízení sondy už jsou ve výstavbě. Patří mezi ně například třímetrová anténa, která bude přijímat signály ze Země a posílat data zpět nebo solární panely, které budou mít rozpětí 30,5 metru.

Europa Clipper

Americká mise Europa Clipper má za cíl z oběžné dráhy planety Jupiter zkoumat ledový měsíc Europa. NASA řadí misi mezi velké strategické vědecké mise, které by měly přinést množství nových zajímavých informací.

Europa Clipper bude na eliptické oběžné dráze kolem planety Jupiter, na které provede plánovaných 44 průletů kolem měsíce Europa. Bude tak zajištěno, že sonda stráví minimum času v blízkosti planety, kde je vysoká radiace.

Start mise se plánuje na říjen 2024 a přílet k Europě v dubnu 2030.

Galerie k článku

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Související článek

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Europa Clipper

tag icon
Další články z kategorie
Europa Clipper
Načítám stránku...
x zrušit