do not follow here
Europa Clipper < LIVING fUTURE

Vesmírnou sondu Europa Clipper vynese do vesmíru raketa Falcon Heavy

Americká vesmírná agentura vybrala raketu, která do vesmíru vynese meziplanetární sondu Europa Clipper. Bude jí Falcon Heavy od společnosti SpaceX, tedy raketa složená ze tří běžných raket Falcon 9. Celková cena, kterou NASA zaplatí, je 178 milionů dolarů. Půjde zatím o nejvzdálenější místo ve sluneční soustavě, kam Falcon Heavy něco pošle. Zatím nejdál letěla Tesla Elon Muska vynesená při prvním letu k oběžné dráze Marsu.

MiseStartStatus
missions icon Europa Clipper 10. 10. 2024 Plánovaná


Europa

Europa je jeden ze čtyř velkých (galileových) měsíců planety Jupiter, má v poloměru 1 561 km, což je jen o něco méně než Měsíc. Pod ledovou slupkou tohoto měsíce se ukrývá globální oceán s větším množství vody, než se nachází v oceánech na Zemi.

NASA původně s tím, že by vesmírnou sondu Europa Clipper vynesla do vesmíru ještě stále vyvíjená raketa SLS. Po svolení amerického kongresu k použití komerčního nosiče nicméně bylo rozhodnuto, že lze využít jinou raketu. Při vývoji sondy se tak už nějakou dobu nepočítat s nutnou kompatibilitou pro raketu SLS. 

Přechod na jinou raketu znamená také změnu trajektorie sondy sluneční soustavou. Podle původního plánu totiž měla raketa SLS poslat sondu Europa Clipper na přímou cestu k Jupiteru, která by zabrala pouhé tři roky. Podle nového plánu teď bude muset sonda provést několik gravitačních asistencí Země a Marsu, které ji urychlí na dostatečnou rychlost, aby se dostala dál od Slunce. Cesta k Jupiteru nově zabere 5 a půl roku.

Galerie k článku

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Související článek

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Europa Clipper

tag icon
Další články z kategorie
Europa Clipper
Načítám stránku...
x zrušit