NASA ve čtvrtek večer středoevropského času zopakovala zážeh motorů rakety SLS (tzv. green run). První test SLS proběhl už v lednu, ale byl automaticky přerušen po 67 z původně plánovaných 485 sekund. Během dnešního testu byly zažehnuty všechny 4 trysky hlavního stupně rakety SLS po dobu 8 minut.
Americká vesmírná agentura NASA zveřejnila aktualizované detaily lunárního programu Artemis. Po 18 měsících od stanovení data 2024 pro přistání posádky na Měsíci, jsou definovány klíčové součásti tohoto programu, jako jsou jeho jednotlivé fáze, a prostředky potřebné pro jeho realizaci. Program Artemis (kde je počítáno s vývojem rakety SLS, lodi Orion a přistávacího modulu) má stát do roku 2024 28 miliard dolarů.
Kdyby byly rakety průhledné, viděli bychom, jak spotřebovávají své palivo. Animace publikovaná na youtube kanálu uživatele Hazegrayart porovnává rakety Saturn V, Falcon Heavy, SLS a Raketoplán, při letu na oběžnou dráhu.
NASA zvažuje zapojení některé z komerčních raket do mise EM-1, během které má vesmírná loď Orion příští rok poprvé obletět Měsíc. Původní plány počítaly s tím, že už bude k dispozici raketa SLS, kterou pro NASA vyvíjí Boeing, její vývoj se ale neustále zpožďuje. Rozhodnutí zjistit, zda je vůbec možné vynést Orion na oběžnou dráhu a následně jej vyslat k Měsíci pomocí komerčních raket, přichází v době, kdy NASA nemá v rozpočtu dostatek prostředků pro vývoj pokročilé verze rakety SLS a naopak má za úkol, co nejrychleji dopravit astronauty na povrch Měsíce.
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.
Follow @LIVINGfUTUREczV okolí sluneční soustavy se nachází mezihvězdné vakuum, rozsáhlý prostor, který je plný ničeho. Přesto v něm najdeme několik smítek, která září na naší noční obloze a která vědce nesmírně zajímají, jde totiž o nejbližší hvězdy, sousedy našeho Slunce. V následujícím díle našeho seriálu Naše místo ve vesmíru prozkoumáme hvězdy, které se nachází v bublině s poloměrem deset světelných let a středem v naší hvězdě.
2. 5. 2018 Společně s raketou SLS a vesmírnou lodí Orion je vesmírná stanice Lunar Orbital Platform-Gateway budoucností amerického výzkumu vesmíru. Vesmírné mise k této stanici budou stále komplexnější a mají vést k misím na povrch Měsíce a ve výsledku až k planetě Mars a hlouběji do sluneční soustavy.
15. 2. 2018 Už v roce 2022 by se měla do vesmíru dostat první součást zcela nové vesmírné stanice Deep Space Gateway, vyplývá to z návrhu rozpočtu pro americkou vesmírnou agenturu NASA na příští rok. NASA pro výstavbu této stanice hodlá využít nové rakety SLS, která je ještě ve vývoji, ale hodlá také
28. 3. 2015 NASA ve středu upřesnila svou vizi průzkumu vesmíru na příští dekádu, která vyvrcholí misí Asteroid Redirect Mission (ARM), během které navštíví za zhruba dvanáct let dvojice astronautů planetku na oběžné dráze Měsíce. Součástí této mise je v první fázi manipulace automatické sondy se
12. 3. 2015 NASA zase o kousek pokročila ke snu létat ke vzdáleným planetám. Právě raketa SLS (Space Launch System) bude v budoucnosti vynášet do hlubokého vesmíru loď s posádkou Orion. Test proběhl na základně v Utahu, kde byl QM-1 (qualification motor), největší motor na pevná paliva na světě, zažehnut na
4. 12. 2014 Start rakety Delta Heavy IV s vesmírnou lodí Orion plánovaný na dnešní odpoledne nakonec neproběhl. Příčinou zrušení startovní sekvence byla závada na raketě, kterou se nepodařilo vyřešit v rámci stanoveného startovacího okna. Další možnost startu je v pátek.
6. 12. 2012 Nová raketa, kterou aktuálně NASA vyvíjí, zatím nese název SLS (Space Launch System) a jejím úkolem bude vynést lidskou posádku do vesmíru a vystřelit ji k jiným planetám. První mise je naplánována na rok 2017, kdy SLS vynese vesmírnou loď Orion (zatím bez posádky) až na oběžnou dráhu
27. 7. 2012 NASA pokročila s vývojem nové rakety pro cestu lidí do vesmíru, ta se posouvá z konceptové fáze do fáze předběžného designu. Space Launch System (SLS) bude s Orionem na špičce dopravovat až šestici astronautů za oběžnou dráhu Země, k Měsíci, Marsu nebo blízkým planetkám. První astronauti by
Administrátor NASA Charles Bolden společně s několika kongresmany odhalil ve středu podrobnosti týkající se nové obří rakety, která bude vynášet astronauty do vesmíru. Space Launch System (SLS) má začít s testováním za šest let a do deseti let začnou testy s kapslí Orion pro astronauty na její špičce.
NASA se chystá s astronauty do hlubokého vesmíru, na Měsíc, k malým planetkám nebo k Marsu. K tomu potřebuje MPCV Orion, vesmírnou loď, ve které posádka poletí, a SLS (Space Launch System), novou výkonnou raketu, která Orion vynese za oběžnou dráhu Země a dál do vesmíru. Koncept SLS v březnu prošel dvěma důležitými milníky, System Requirements Review a System Definition Review, které přibližují požadavky a samotné provedení rakety, která má svůj první let uskutečnit v roce 2017.
NASA pokročila s vývojem nové rakety pro cestu lidí do vesmíru, ta se posouvá z konceptové fáze do fáze předběžného designu. Space Launch System (SLS) bude s Orionem na špičce dopravovat až šestici astronautů za oběžnou dráhu Země, k Měsíci, Marsu nebo blízkým planetkám. První astronauti by měli v Orionu dopraveném do vesmíru raketou SLS proletět kolem Měsíce už v roce 2019.
14. prosince byl letos naposledy otestován první prototyp nového motoru J-2X, který bude pohánět horní stupeň budoucí rakety prozatím nazývané Space Launch System (SLS). NASA vyvíjí tento nový systém nejen pro dopravu na oběžnou dráhu, ale hlavně pro lety astronautů hlouběji do vesmíru, na Měsíc, Mars, nebo nějakou planetku obíhající v blízkosti Země.