Space Launch System (SLS) < LIVING fUTURE

Mise Artemis I zřejmě proběhne až v srpnu

Raketa SLS prochází dlouhým vývojem. V dubnu byla vyvezena ven na startovací rampu v Kennedyho vesmírném středisku, kde mělo dojít hlavně k testu čerpání paliva. Ten nakonec nedopadl příliš dobře, bylo identifikováno několik problémů s raketou. Test bude nakonec nutné zopakovat. Aktuálně je první let rakety s vesmírnou lodí Orion plánovaný nejdříve na červenec, pravděpodobně ale spíš srpen.

MiseStartStatus
missions icon Artemis I 8 / 2022 Plánovaná


Artemis I

Při misi Artemis I poletí poprvé do vesmíru raketa SLS. Na oběžnou dráhu vynese zatím ještě nepilotovanou vesmírnou loď Orion, která se vydá k Měsíci. Z 25 dní ve vesmíru stráví Orion 5 dní na oběžné dráze Měsíce. Společně s Orionem odletí k Měsíci také 13 malých sond, které budou zkoumat Měsíc, jeho okolí a hluboký vesmír.

Aktuálně

16:49
07.05.
Mise Artemis I se pravděpodobně odsune až na srpen. NASA ještě v červnu plánuje zopakovat test plnění paliva. Stejná zkouška se letos v dubnu nezdařila.
10:55
19.04.
Raketa SLS bude převezena zpět do haly Vehicle Assembly Building, kde podstoupí opravy problémů, které byly identifikovány při testování na rampě. Půjde hlavně o opravu chybných ventilů a únik vodíku.
05:01
15.04.
Při tankování paliva do rakety došlo k úniku kapalného vodíku. Test byl přerušen a NASA nyní zvažuje další postup.
19:22
11.04.
obrázek ke zprávěKvůli problému s ventilem na helium na horním stupni SLS se NASA nakonec pokusí o načerpání paliva alespoň do největšího prvního stupně rakety. Tento test by mohl přijít na řadu ve čtvrtek.
14:06
06.04.
Testování SLS na Floridském mysu Canaveral se dál odkládá. Aktuálně je důvodem mimo jiné i páteční start rakety Falcon 9 s vesmírnou lodí Dragon k ISS. Testování rakety SLS bude obnoveno krátce po startu Falconu. Aktuálně se počítá s nejbližším možným startem mise Artemis I začátkem června, další startovací okno je k dispozici začátkem července.
19:37
03.04.
Dnešní test čerpání paliva do rakety SLS byl odložen. Důvodem byly problémy s tlakem v jednom z podpůrných systémů. Další pokus by mohl proběhnout v pondělí.
06:06
18.03.
obrázek ke zprávěRaketa SLS a vesmírná loď Orion jsou na cestě
19:11
17.03.
NASA na dnešní večer plánuje vyjet s raketou SLS a lodí Orion na startovací rampu. Akce je plánovaná na 22:00 našeho času
18:01
25.02.
NASA posunula nejdřívější termín mise Artemis I na květen. V březnu se plánuje přesun rakety SLS s vesmírnou lodí Orion na rampu, kde budou prováděny další testy.
16:11
03.02.
NASA posouvá první let rakety SLS a vesmírné lodi Orion k Měsíci na duben.
14:02
26.01.
NASA úspěšně dokončila druhý test odpočtu ke startu rakety SLS.
23.10.
2021
Startovací okno pro Artemis I je otevřené mezi 12. a 27. únorem a podobně také v dalších měsících. Startovací okna pro tuto misi jsou dána pozicí Měsíce vůči Zemi.
22.10.
2021
Vesmírná loď Orion byla upevněna na vrcholku rakety SLS. Celá sestava je tak připravena ke svému prosincovému startu k Měsíci při misi Artemis I.
07.10.
2021
NASA dokončila certifikaci rakety SLS a umožňuje tak její použití pro nadcházející misi Artemis I.
Rozbalit všechny aktuality
updates

Animace mise Artemis I

Vývoj v posledních měsících

Vývoj SLS sice v roce 2021 postupoval poměrně bez problémů, termín samotného startu se ale neustále posouvá. Ještě v roce 2012 se počítalo se startem v roce 2017. To už ale dávno neplatí. Termín se postupně oddaloval, až se dostal na letošní rok. Ještě v létě 2021 se start předpokládal koncem listopadu téhož roku, potom v prosinci a nakonec se s ním počítá až na jaře. Raketu v plné sestavě nyní čeká další testování, po kterém bude vyvezena na startovací rampu. Zde podstoupí tankování paliva a další test tzv. wet dress rehearsal. Pokud vše proběhne v pořádku, vrátí se raketa zpátky do haly, kde proběhnou finální kontroly, po kterých bude stanoveno finální datum startu.

Umístění Orionu na SLS

Raketa SLS pro misi Artemis I byla sestavena a na její vrchol byla umístěna vesmírná loď Orion. Celá sestava se nyní nachází v budově Vehicle Assembly Building v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě, odkud odletí až na oběžnou dráhu Měsíce. Samotný start se nicméně s velkou pravděpodobností odsune až na únor příštího roku.

Artemis I

Při misi Artemis I poletí poprvé do vesmíru raketa SLS. Na oběžnou dráhu vynese zatím ještě nepilotovanou vesmírnou loď Orion, která se vydá k Měsíci. Z 25 dní ve vesmíru stráví Orion 5 dní na oběžné dráze Měsíce. Společně s Orionem odletí k Měsíci také 13 malých sond, které budou zkoumat Měsíc, jeho okolí a hluboký vesmír.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Související článek

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Space Launch System (SLS)

tag icon
Další články z kategorie
Space Launch System (SLS)