do not follow here
Jupiter < LIVING fUTURE

Radiace a impakty na Europě ovlivňují materiál do hloubky nejméně 30 centimetrů pod povrch

Nový výzkum odhaduje, že radiace a impakty drobných objektů, ovlivňují materiál minimálně do hloubky 30 centimetrů pod povrch jupiterova ledového měsíce Europa. Jakékoli komplexní chemické sloučeniny včetně potenciálních živých organismů lze tedy předpokládat spíš ve větší hloubce. Tento výzkum pomůže vědcům lépe připravit vesmírnou sondu Europa Clipper, která by se měla k Europě vydat v roce 2024.

MiseStartStatus
missions icon Europa Clipper 10. 10. 2024 Plánovaná


Europa Clipper

Americká mise Europa Clipper má za cíl z oběžné dráhy planety Jupiter zkoumat ledový měsíc Europa. NASA řadí misi mezi velké strategické vědecké mise, které by měly přinést množství nových zajímavých informací.

Europa Clipper bude na eliptické oběžné dráze kolem planety Jupiter, na které provede plánovaných 44 průletů kolem měsíce Europa. Bude tak zajištěno, že sonda stráví minimum času v blízkosti planety, kde je vysoká radiace.

Start mise se plánuje na říjen 2024 a přílet k Europě v dubnu 2030.

Europa skýtá jeden z největších potenciálů na existenci života ve sluneční soustavě. Slaný podpovrchový oceán by živým organismům poskytoval vhodné prostředí a několik kilometrů tlustá ledová slupka měsíce ochranu před vnějšími vlivy.

Tuto ledovou ochranu nicméně narušují dopady menších a čas od času také větších objektů. Ty vytváří krátery a do značné míry narušují materiál v blízkosti povrchu. Druhým faktorem je potom radiace, která je v okolí Jupitera hodně intenzivní a která narušuje chemické vazby u složitějších molekul. V obou případech se jedná o překážku pro případné živé organismy, které, pokud chtějí přežít, musí do větší hloubky.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Související článek

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Jupiter

Načítám stránku...
x zrušit