do not follow here
Dione < LIVING fUTURE

Na povrchu měsíců Saturnu jsou světlé pruhy - mohlo by jít o materiál z okolních měsíců, nebo prstenců

Měsíce planety Saturn Dione a Rhea mají na svém povrchu zvláštní útvary. Jde o úzké a dlouhé světlé skvrny označované jako linear virgae, které jsou paralelní s rovníkem a zdá se, že nemají původ na měsících, ale mimo ně. Ke svému výzkumu vědci využili snímků ze sondy Cassini, která kolem planety Saturn obíhala mezi lety 2004 a 2017.Nejvýraznější jsou linear virgae na měsíci Dione, který obíhá planetu Saturn ve vzdálenosti 380 tisíc kilometrů, tedy podobně daleko jako Měsíc Zemi. Kromě toho, že obíhá v rezonanci s blízkým měsícem Enceladus, sdílí Dione svou oběžnou dráhu se dvěma měsíci Helene a Polydeuces, které se nacházejí v Lagrangeových bodech L4 a L5. Měsíc navíc obíhá doslova uprostřed prstence E, který je tvořen velmi jemným materiálem pocházejícím z gejzírů Enceladu.

povrch Dione
Rozložení linear virgae na povrchu Dione (zelenou barvou na snímku A) a srovnání s dalšími podobnými úkazy - paprsky z kráterů způsobené materiálem vymrštěným do okolí při dopadu těles na povrch měsíce (růžovou barvou). Oranžovou barvou jsou ještě vyznačeny další potenciální linear virgae.
To je velké množství vlivů, které by mohly stát za vznikem linear virgae, které však mají velmi specifické charakteristiky. Jsou dlouhé od deseti až po stovky kilometrů a široké maximálně 5 kilometrů. Jejich orientace je vždy paralelní s rovníkem a běžně překrývají ostatní útvary na povrchu. Zdá se tedy, že zdroj těchto útvarů musí ležet mimo samotný měsíc, zvlášť pokud se podobné úkazy objevují také na měsíci Rhea, který obíhá Saturn ve vzdálenosti 527 tisíc kilometrů. Linear virgae by tak mohly být způsobeny například prstencem E, pokud by obsahoval větší úlomky podobně jako vnitřní prstence planety. Jenže podle dosud známých údajů je prstenec E tvořen jemným materiálem, který tryská z gejzírů na Enceladu. Další možnou příčinou by tak mohly být měsíce Helene a Polydeuces, se kterými Dione sdílí svou oběžnou dráhu. Takové souputníky však nemá měsíc Rhea. Původ linear Virgae tak zatím zůstává zahalen tajemstvím. Sonda Cassini před rokem zanikla v nitru planety Saturn a aktuálně není plánována žádná další mise, která by se k této planetě vydala.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Dione

tag icon
Další články z kategorie
Dione
Načítám stránku...
x zrušit