do not follow here
Saturn < LIVING fUTURE

Nové snímky saturnova měsíce Rhea naznačují možnou tektonickou aktivitu pod povrchem

Díky snímkům vesmírné sondy Cassini, která od roku 2004 naviguje napříč systémem saturnových měsíců, mají nyní vědci možnost rozpoznávat nové geologické útvary na povrchu měsíce Rhea. Ze snímků misí Voyager vědci poprvé viděli zblízka povrch saturnova druhého největšího měsíce a objevili na něm jemné čáry, které tehdy připisovali kryovulkanismu. Podle tehdejších teorií docházelo k vyvržení materiálu na povrch sopečnou činností, nízké rozlišení obrázků ale nedovolovalo podrobnější analýzu.Snímky hemisféry Rhea odvrácené od Saturnu pořízené sondou Cassini ukázaly čáry ve výrazně detailních obrázcích, které už dovolují podrobnější rozbor geologie měsíce. Na snímcích je vidět, že čáry tvoří světlejší led, který se vyskytuje podél útesů protínajících povrch Rhea. Sonda Cassini pořídila v listopadu 2009 několik snímků zhruba hodinu po sobě, což umožnilo vědcům vytvořit 3D obraz povrchu měsíce a zkoumat další prvky, které se na Rhea vyskytují. 

Čáry jsou někdy lineární, jindy sinusoidní, některé se protínají v pravém úhlu. Útesy, podél kterých je vidět čerstvý materiál naznačují existenci tektonických procesů spíše než kryovulkanismu. 3D snímky ukazují mimo jiné na vyzdvižené bloky povrchového ledu, které protínají oblasti poseté krátery, které jsou považovány za starý povrch nepřeměněný po miliony let geologickými procesy.

Rhea v sobě zřejmě ještě skrývá mnohá tajemství. Některé obrázky naznačují existenci tektonických procesů podobných těm na Zemi jen za přítomnosti zcela jiných materiálů. Více světla by do geologie saturnova měsíce Rhea měla vnést sonda Cassini 11. ledna 2011, kdy přeletí ve vzdálenosti 76 kilometrů nad povrchem měsíce a poskytne vědcům doposud nejblíže pořízené snímky, které dovolí zkomuat objekty na povrchu ve velikosti pouhých několika metrů.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Saturn

Načítám stránku...
x zrušit