do not follow here
Herschel < LIVING fUTURE

ESA se musí rozhodnout co s vesmírným teleskopem Herschel, možná s ním narazí do Měsíce

Infračervený teleskop Herschel skončí svou misi v březnu příštího roku a stane se nepoužitelným vesmírným smetím. Vzhledem k tomu, že má nestabilní oběžnou dráhu, je třeba teleskop někam poslat, kde nebude překážet. Jednou z možností je poslat jej na orbitu kolem Slunce, na které se se Zemí potká nejdříve za sto let. Druhá možnost je srážka s Měsícem, kde by chtěli vědci hledat vodu na jednom z jeho pólů.



Herschel je se zrcadlem o průměru 3,5 metru největší infračervený teleskop (2x větší zrcadlo než Hubble), který kdy vyletěl do vesmíru. Jeho mise je omezena na dobu určitou - bude fungovat pouze do té doby, dokud mu nedojde chladící prostředek s jehož pomocí dokáže detekovat i velmi chladné objekty ve vesmíru. Jakmile mu dojdou zásoby helia, které chladí jeho detektory až k absolutní nule, teleskop se stane nepoužitelným a jeho mise je u konce.

ESA ale zvažuje, využití teleskopu k získání dalších informací z vesmíru, tentokrát z Měsíce. Herschel totiž obíhá Slunce v lagrangeově bodě L2 systému Země-Slunce, kde nevydrží napořád a je potřeba s ním pohnout. V bodě L2 se vzájemné gravitační síly naší planety a její hvězdy vzájemně ovlivňují tak, že tam může teleskop obíhat s relativně malou potřebou zažehávání trysek. Jakmile však palivo dojde, stane se sonda neovladatelná a tomu je třeba zabránit. 

Jednou z variant, kterou ESA zvažuje, je nasměřování teleskopu o váze přes tři tuny k jednomu z pólů Měsíce. Při srážce s jeho povrchem by pak vědci zkoumali složení vyvrženého materiálu s nadějí, že se v něm bude ukrývat voda. Prodloužená mise evropského teleskopu je podobná americké misi LCROSS z roku 2009, kdy do oblasti u jižního pólu narazil projektyl o mase 2,3 tuny. Tehdy byla detekována voda, která se ukrývala v permanentním stínu kráteru Cabeus.

Ne všichni jsou však pro takovéto pokračování mise teleskopu Herschel. Pro některé je to nedůstojný konec zařízení, které tak dobře pracovalo, pro některé z ESA zase není zkousnutelné podobné zamořování Měsíce odpadem. Pokud přece jen bude Herschel nasměřován k Měsíci, nejdříve se tak stane v létě příštího roku.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Herschel

tag icon
Další články z kategorie
Herschel
Načítám stránku...
x zrušit