Vývoj evropské automatické lodi Space Rider spěje úspěšně k první misi v roce 2022

7. 6. 2019
Space Rider (IXV) ESA Vesmírné lodě

Space Rider je automatická vesmírná loď vyvíjená evropskou vesmírnou agenturou. Nebude však sloužit pro dopravu nákladu na ISS jako už nepoužívaná ATV, bude létat na oběžnou dráhu s experimenty na palubě a následně se s nimi vracet na povrch Země. V uplynulých týdnech prošel schválením předběžný návrh celého systému lodi a ke konci tohoto roku by mělo dojít k jeho finálnímu ověření, po kterém bude následovat už samotná stavba prvního prototypu, který poletí do vesmíru.

IXV / Space Rider

IXV / Space Rider (Intermediate eXperimental Vehicle) je testovací plavidlo Evropské vesmírné agentury, na jehož základě chce ESA vyvinout automatickou nákladní loď.Animace letu Space Rideru

Space Rider vychází z designu experimentálního návratového modulu IXV (Intermediate eXperimental Vehicle), který ESA úspěšně otestovala v roce 2015. Bude doplněný o poslední stupeň rakety Vega C, která jej bude vynášet na oběžnou dráhu. Stupeň AVUM+ bude lodi dodávat energii a pohon po dobu trvání mise, počítá se, že by mohl Space Rider strávit ve vesmíru dva i více měsíců. Nová evropská vesmírná loď bude také opakovatelně použitelná, ESA ji chce použít až pětkrát po sobě. První let Space Rideru je plánován na rok 2022, kdy z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně vyletí na raketě Vega-C. Projekt je vedený Italskou vesmírnou agenturou, se kterou spolupracují společnosti Thales Alenia Space, Lockheed Martin a Avio.

Parametry Space Rideru

  • Délka: 4,4 metru
  • Objem nákladního prostoru: 1,2 m3
  • Hmotnost: maximálně 3 tuny
  • Hmotnost nákladu: 800 kilogramů
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Další zprávy z kategorie Space Rider (IXV)

Na setkání ministrů členských zemí ESA byl schválen rekordní rozpočet

29. 11. 2019 (novější než zobrazený článek)

Na setkání ministrů členských zemí ESA byl schválen rekordní rozpočetNa čtvrtečním ministerském zasedání Evropské vesmírné agentury ESA ve španělské Seville byl schválen rekordní rozpočet. Na příští tři roky tak má ESA k dispozici 12,5 miliard euro a dalších 1,9 miliard na roky následující. Největšími přispivateli jsou Německo, Francie, Itálie a Velká Británie. Za tyto peníze hodlá agentura realizovat několik astrofyzikálních misí a také podpořit americký lunární program Artemis.

celý článek

ESA se chystá na únorový start rakety Vega s experimentálním návratovým modulem IXV

21. 1. 2015

ESA se chystá na únorový start rakety Vega s experimentálním návratovým modulem IXVDlouho odkládaná mise IXV je aktuálně plánovaná na 11. února, kdy by měla z kosmodromu Kourou vyletět raketa Vega s IXV (Intermediate eXperimental Vehicle). Původní start byl 23. října loňského roku odložen, aby byl prostor na provedení dalších analýz a zajištění úspěchu této experimentální mise. Mise IXV bude trvat 100 minut od zážehu po dopad do moře. Dvoutunový modul o velikosti auta bude raketou Vega vynesen do výšky 320 kilometrů, a následně ještě vyšplhá o dalších 100 kilometrů výš, to už je výška srovnatelná s oběžnou dráhou ISS.

celý článek

Evropské experimentální návratové plavidlo IXV je připraveno na svou cestu do vesmíru a zpátky

23. 7. 2014

Evropské experimentální návratové plavidlo IXV je připraveno na svou cestu do vesmíru a zpátkyNa listopad tohoto roku je plánována evropská mise IXV (Intermediate eXperimental Vehicle), která otestuje evropské technologie pro cestu z vesmíru zpátky na Zemi. Nepilotované experimentální plavidlo vynese do vesmíru evropská raketa Vega z jihoamerického kosmodromu Kourou. Mise je součástí snahy evropské agentury vyvinout technologie, které by umožnily bezpečný transport materiálu z oběžné dráhy na Zemi.

celý článek

ESA v roce 2014 vyzkouší svůj návratový modul IXV, na nové raketě Vega

21. 12. 2011

ESA v roce 2014 vyzkouší svůj návratový modul IXV, na nové raketě VegaNová evropská raketa Vega se pomalu dostává do startovacích plánů z latinskoamerického kosmodromu Kourou. Svým prvním startem příští rok na konci ledna se lehká raketa Vega zařadí mezi střední Sojuz a těžkou Ariane 5, které už z kosmodromu Kourou startují.

celý článek

ESA v létě rozhodne o konstrukci prototypu návratového modulu IXV

15. 6. 2011

ESA v létě rozhodne o konstrukci prototypu návratového modulu IXVIXV (Intermediate eXperimental Vehicle) je programem ESA, jehož cílem je navrhnout nový dopravní prostředek do vesmíru, který by měl mimojiné sloužit k dopravě lidské posádky do vesmíru. Podle Giorgio Tumina, projektového manažera mise, bude modul vynesen evropskou raketou Vega do vesmíru, poté se vrátí podobně jako raketoplán do zemské atmosféry a nakonec přistane za pomocí padáků do oceánu.

celý článek