do not follow here
Saturn < LIVING fUTURE

Pravidelné plazmatické exploze zvětšují magnetické pole Saturnu

Měření sondy Cassini ukazují, jak výtrysky plazmy, elektrické proudy a magnetické pole Saturnu vytváří lidskému oku neviditelný balet. Ladná souhra hned několika fenoménů v okolí Saturnu je ztvárněna grafikem na obrázku publikovanám NASA 14. prosince 2010. Data s vesmírné sondy obíhající Saturn bohužel nesdělí souvislosti a neukáží všechny procesy, vědci v NASA se ale nenechávají odradit a přišli s teorií, která by mohla získaná data vysvětlit.Horká plazma tvoří na orbitě planety Saturn "tlakové oblasti" (islands of pressure). Formování tlakových oblastí by se dalo přirovnat k tlakovým nížím a výším v atmosféře Země. Ačkoli na Zemi tvoří vítr, v okolí Saturnu dochází ke vzniku elektrických proudů, které zároveň se slunečním větrem deformují magnetické pole plynného obra a tvoří na straně planety odvrácené od Slunce tzv. magnetický ocas. 

Pod tlakem slunečního větru dochází ke kolapsu magnetických čar ocasu. Kolaps zatím neznámým způsobem nastartovává proces, který způsobuje výtrysky horké plazmy, ty následně nafukují magnetické pole planety a vytváří nové magnetické čáry, které nahrazují tu která zkolabovala.

Podle některých vědců by svou roli mohl hrát také měsíc Saturnu Enceladus. Gejzíry horké vody z jeho jižního půlu totiž unikají z gravitačního pole měsíce a dostávají se na oběžnou dráhu Saturnu. Poskytují tak celému procesu zmrzlý ionizovaný materiál. Při jeho zahřání a stlačení pak dochází ke vniku elektrických proudů a ovlivňování magnetického pole planety.

Procesy, které za celým planetárním představením stojí, jsou však z velké části zahaleny tajemstvím. O skutečných akcích a reakcích fyzikálních sil v planetárním systému Saturnu tak můžeme pouze spekulovat.


Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Saturn

tag icon
Další články z kategorie
Saturn
Načítám stránku...
x zrušit