Juno odstartuje v srpnu 2011 na cestu k Jupiteru

Americký úřad pro letectví a vesmír (NASA) připravuje na srpen roku 2011 start vesmírné sondy Juno, která má za cíl zkoumat největší planetu Sluneční soustavy, Jupiter. Juno bude ke svému cíli cestovat 5 let, na cestě využije pro urychlení a vystřelení k Jupiteru gravitační síly několika planet, včetně Země. Prolet kolem Země se uskuteční tři roky po startu a budou se při něm testovat palubní přístroje.

Juno

Juno Juno je mise NASA, jejímž cílem je prozkoumat planetu Jupiter, její historii a současnou dynamiku. Mise odstartovala ze Země v srpnu 2011 a k Jupiteru dorazila v červenci 2016.Cílem mise je poznat lépe planetu Jupiter. Jedním z úkolů sondy Juno je zkoumat atmosféru a hledat v ní molekuly vody, výsledky by měly potvrdit nebo vyvrátit teorie tvorby planet v počátcích vzniku Sluneční soustavy. Vědci by také rádi zjistili jaký vliv má na atmosféru vliv masivní magnetosféra Jupiteru. Dalším objektem zkoumání sondy Juno bude magnetosféra Jupiteru, která je největším objektem v celé Sluneční soustavě. Zkoumáním struktury magnetosféry a gravitačních sil chtějí vědci poznat lépe nitro Jupiteru.

Jedním z výsledků mise by mělo být upřesnění, nebo případné vyrvácení, několika teorií o vzniku planet. Jupiter je největší planetou a proto v sobě skýtá důležité informace o tom jak naše Sluneční soustava vznikla. Mise Juno je primárně zaměřena na zkoumání planety Jupiter, ale určitě se během jednoho roku trvání mise budeme moci těšit i na nové informace o měsících jovianského systému. Juno bude mít jistě množství příležitostí při svých 32 obletech planety.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Jupiter