do not follow here
Lety do vesmíru < LIVING fUTURE

První prototyp vesmírné lodi Orion jde na testování odolnosti

Poté, co doslouží i zbylé dva stále aktivní raketoplány, zůstane americký Úřad pro letectví a vesmír bez schopnosti dopravit vlastními silami astronauty na oběžnou dráhu. Nicméně jen do té doby, než bude uveden do provozu nový systém Orion, který by měl letku raketoplánů nahradit. Původně jako součást dnes už zrušeného programu Constellation, dnes už pouze jako osekaný projekt pilotovaného modulu Orion, konstruktéři v NASA vyvíjí kapsli podobnou těm z éry misí Apollo. Ačkoliv NASA již disponoval podobným systémem pro dopravu astronautů na Měsíc v 60. a 70. letech, byl nucen vyvinout nový modul zcela znovu. Orion bude plný moderních technologií a bude zajišťovat výrazně větší bezpečí posádce.Vesmírná loď Orion byla původně součástí programu Constellation z roku 2005, ten však prezident Obama zrušil v roce 2010. Ve vývoji modulu pro vesmírné mise s posádkou se ale stále pokračuje, byl vytvořen prototyp pro testování na Zemi (Ground test article - GTA). První model Orionu byl 11. února dokončen v Michoudském montážním zařízení NASA a expedován do továrny společnosti Lockheed Martin na testování odolnosti v krutých podmínkách hlubokého vesmíru.

Kromě transportu posádky na ISS a další operace na nízké oběžné dráze, by měl mít Oroin kapacitu pro cesty na Měsíc, k asteroidům a případně i k planetě Mars. Pro mise za nízkou zemskou orbitu budou vyvinuté dvě další varianty Orionu Block II a Block III. Už v polovině následující dekády by mohli astronauti v Orionu navštívit asteroid nebo doletět až k Marsu.

8. února byla představena nová koncepce pro rakety NASA, které by měly moduly Orion vynášet na oběžnou dráhu. Raketu Ares I, plánovanou v rámci programu Constellation by měla nahradit raketa Liberty, která v sobě kombinuje evropské a americké technologie částečně vyvinuté Ares I a Ariane V.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Lety do vesmíru

tag icon
Další články z kategorie
Lety do vesmíru
Načítám stránku...
x zrušit