do not follow here
Stardust < LIVING fUTURE

Sonda Stardust prolétla kolem komety Tempel 1 a pořídila detailní snímky jejího povrchu

Mise Stardust-NExT proběhla úspěšně, 14. února vesmírná sonda NASA proletěla ve vzdálenosti 178 kilometrů od komety Tempel 1 a vyfotografovala její povrch ve vysokém rozlišení. Po úspěšném průletu kolem komety sonda namířila vysílací anténu zpátky k Zemi a poslala očekávaných 72 snímků. Astronomové a astrofyzici v JPL je začali hned po přijetí analyzovat a zanedlouho se začaly objevovat první fotografie povrchu komety Tempel 1 na internetu.Zde jsou k vidění ty nejzajímavější z nich. Ukazují detaily komety, kterou už v roce 2005 navštívila sonda Deep Impact, která do ní tehdy vystřelila projektyl, který vytvořil kráter široký kolem 150 metrů. Tento kráter byl také hlavním cílem objektivů sondy Stardust. 

Na jednom ze snímků, které NASA nabídla je porovnání oblasti dopadu na fotografiích z roku 2005 a 2011. Bohužel ten pořízený sondou Stardust neposkytuje příliš detailů a moc na něm neuvidíte. Nicméně každá informace navíc se počítá a vědci v NASA se pokusili to, co vidí na fotografiích interpretovat.

Světlejší oblasti by mohly být materiál vymrštěný po dopadu projektylu, který se postupně usadil zpátky na povrchu. Vymrštěný materiál zřejmě představovaly různě velké kusy hornin. Tedy žádný převratný objev. To ale vůbec nevadí, protože zde je jiný úspěch, a to je sonda Stardust sama. 

Stardust NExT je už druhá mise sondy a stejně jako v prvním případě splnila 100% všechna očekávání. Samotný přístroj pro NASA vyrobila společnost Lockheed Martin, která také zajišťovala jeho běžné denní operace. Stardust je jedna z nízkonákladových misí NASA a dokazuje, že robotické sondy v blízkém okolí Země mohou operovat řadu let, navštívit přitom hned několik těles a shromažďovat o nich stále nové informace, se kterými si potom mohou vědci na Zemi lámat hlavu. 

Galerie k článku

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Stardust