do not follow here
Vesmírné sondy < LIVING fUTURE

Vesmírná sonda NASA se po šesti letech vrací ke kometě Tempel 1

Vesmírná sonda Stardust se připravuje na vyvrcholení své druhé mise. Po úspěšné první misi Stardust, kdy v roce 2006 sonda přivezla vědcům na Zemi vzorky hornin z komety Wild-2, je nyní na cestě ke své druhé kometě, Tempel 1. I pro tuto kometu je to druhá mise, už jednu návštěvu ze Země totiž měla, v roce 2005 byla cílem mise Deep Impact.Mise Deep Impact měla za cíl právě kometu Tempel 1, robotická sonda se ke kometě přiblížila a vystřelila k jejímu jádru projektyl, který vytvořil kráter na povrchu. Mateřská sonda díky tomu mohla prozkoumat kompozici vyvhrnutého materiálu a také kráter, který dopad vytvořil. Vědci se díky tomu dozvěděli více i kometách a jejich složení a původu.

StardustNeXT se teď po 6 letech vrací na místo činu a bude zkoumat stav komety po absolvování celé její oběžné dráhy. Vesmírné plavidlo si nejprve projde náročným přiblížením, kdy tým v Jet Propuslion Laboratory (JPL - laboratoř tryskových pohonů NASA) musí promptně aktualizovat dráhu sondy podle změn dráhy komety, která se kvůli plynům tryskajícícm z komety často mírně mění. 14. února potom dojde k proletu sondy Stardust kolem komety. Během tohoto přeletu bude sonda pořizovat snímky povrchu a také kráteru vytvořeném projektylem vystřeleným z předchozí sondy, která kometu navštívila.

Změny na povrchu komety vědcům napoví více o životě komety mimo střed Sluneční soustavy. Komety mají eliptické dráhy a jednou za několik let se vždy vrací ke Slunci, na druhé straně jejich elipsy je chladný a neprobádaný okraj solárního systému.

Galerie k článku

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Vesmírné sondy

tag icon
Další články z kategorie
Vesmírné sondy
Načítám stránku...
x zrušit