do not follow here
Euclid < LIVING fUTURE

Raketa Falcon 9 vynesla vesmírný teleskop Euclid na oběžnou dráhu

Evropská vesmírná agentura postoupila vesmírný dalekohled Euclid do poslední fáze testování. Naposledy prošel úspěšně testováním elektromagnetické kompatibility, při kterém je zkontrolováno, zda se jednotlivé přístroje sondy vzájemně neovlivňují. Úkolem teleskopu bude zkoumání temné hmoty a temné energie ve vesmíru. Start jeho mise je aktuálně plánován na polovinu letošního roku.

MiseStartStatus
missions icon Euclid 1. 7. 2023 Probíhá


Euclid

Vesmírný teleskop Euclid bude vybaven zrcadlem o průměru 1,2 metru, které bude pozorovat třetinu hvězdné oblohy z jednoho z lagrangeových bodů poblíž Země. Předmětem pozorování teleskopu Euclid budou dvě miliardy galaxií, z nichž vědci vytvoří 3D mapu. Detailním mapováním rozložení viditelné i temné hmoty chtějí vědci lépe porozumět evoluci vesmíru a vlivu temné energie na jeho rozpínání.

  • plánovaný start mise Euclid: 2023
  • poloměr zrcadla teleskopu: 1,2 metru
  • spektrum pozorování: viditelné až infračervené
  • plánovaná délka trvání mise: 5 let

Aktuálně

17:50
01.07.
Raketa Falcon 9 úspěšně vynesla teleskop Euclid na oběžnou dráhu
06:18
17.04.
Teleskop Euclid byl naložen na loď a putuje do Ameriky odkud v červenci odletí do vesmíru.
17:52
25.02.
Teleskop Euclid byl poprvé představen zástupcům médií. Aktuálně se nachází v testovacím zařízení společnosti Thales Alenia Space v jižní Francii. obrázek ke zprávě
18:15
29.09.
Dalekohled Euclid prošel simulací podmínek ve volném vesmíru. Bylo tak ověřeno, že jeho přístroje dokáží fungovat tak, jak bylo navrženo, a to i ve vakuu a teplotách kolem - 150 °C.
18:11
28.12.
Na základní konstrukci evropského vesmírného teleskopu Euclid byly ve francouzském městě Toulouse instalovány optické a infračervené přístroje.

Výměna rakety

Teleskop Euclid měl do vesmíru původně letět na vrcholku rakety Sojuz. Ruská agrese na Ukrajině však přinesla konec spolupráce ESA a Ruska a mise Euclid tak skončila bez dopravy na oběžnou dráhu. Ruská raketa bude nakonec nahrazena americkou Falcon 9 od společnosti SpaceX. Mise kvůli tomu nabrala zpoždění asi půl roku.

Testování teleskopu Euclid (2022)

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Euclid

Načítám stránku...
x zrušit