ESA zve NASA k podílení se na misi Euclid, Američané se mají vyjádřit do půlky května

18. ledna řekl představitel ESA, že pokud má NASA zájem participovat na evropské misi Euclid, musí se obě agentury formálně domluvit do poloviny května. ESA vybrala misi Euclid loni do programu Cosmic Vision 2015-2020 a chce začít s její realizací.

Temná hmota

Temná hmota je ve vesmíru rozložena ve struktuře vláken a shluků. V místech její větší koncentrace dochází i ke shlukování běžné hmoty, na těchto místech pak může dojít ke vzniku galaxie. Obrázek je kompozicí několika fotografií vesmírného teleskopu Herschel, na kterém je zobrazen vesmír starý zhruba 3 miliardy let.Evropská vesmírná agentura není nutně na americké spolupráci závislá, nicméně by ráda využila americké infračervené detektory v hodnotě 20 milionů dolarů. Jde o technologii, kterou dodávají výhradně USA a spadá do regulovaných položek amerického vývozu, takže není jednoduché je v Evropě získat.

Celkové náklady na misi Euclid jsou odhadnuty na asi miliardu dolarů. Cílem teleskopu bude zkoumat rozložení temné hmoty ve vesmíru a vliv temné energie na rozpínání vesmíru. Do vesmíru ho vynese raketa sojuz, a vzdálené galaxie bude pozorovat z lagrangeova bodu 2.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Euclid
tag icon
Další články z kategorie
Euclid