do not follow here
Psyche (sonda) < LIVING fUTURE

Raketa Falcon Heavy vynesla do vesmíru sondu, která prozkoumá planetku Psyche

Start rakety Falcon Heavy se sondou k planetce Psyché byl původně plánovaný na srpen 2022. Kvůli problémům se softwarem byl nicméně odložen o několik měsíců. Důvodem byly zpožděné dodávky letového softwaru a testovacího vybavení. Při aktuálně plánovaném startu začátkem října doletí sonda k planetce v roce 2029.

MiseStartStatus
missions icon Psyche 13. 10. 2023 Probíhá


Psyche (sonda)

Během 21 měsíců primární mise bude sonda z oběžné dráhy zkoumat geologii, složení a magnetické pole planetky. Vědci si od toho slibují zjistit více o formaci planet ve sluneční soustavě.

Aktuálně

08:08
12.10.
Pro nepřízeň počasí byl start rakety Falcon Heavy odložen na pátek odpoledne.
06:43
30.09.
Raketa Falcon Heavy postoupila úspěšně statický zážeh
15:34
28.09.
Start rakety Falcon Heavy se sondou Psyche byl odložen na nejdříve 12. října
10:38
27.09.
Start rakety Falcon Heavy je nyní plánován na 5. října v 16:43 našeho času.obrázek ke zprávě
17:43
29.10.
NASA aktuálně počítá se startem mise Psyche v říjnu příštího roku. Sonda by pak využila gravitační asistence Marsu v roce 2026 a k planetce Psyche by dorazila v roce 2029.
20:04
27.06.
NASA misi Psyche dočasně zmrazila, čeká totiž na dodávku softwaru zodpovědného za navigaci. Vypadá to, že letošní start se nakonec nestihne. Další startovací okno k Psyche se otvírá také v příštím a přespříštím roce.obrázek ke zprávě
06:10
27.05.
Start mise se posouvá ze začátku srpna na polovinu září. Důvodem je problém identifikovaný při testování softwaru sondy. Konkrétně jde podle NASA o chybu, kvůli které není zřejmé, zda systém ovládá sondu jak má. Tým inženýrů aktuálně pracuje na odstranění problému. Startovací okno pro tuto misi je otevřené od srpna do podzimu.
Rozbalit všechny aktuality
updates

Cesta k Psyche

Pokud vesmírná sonda Psyche skutečně odstartuje 5. října, čeká ji v roce 2026 gravitační asistence Marsu. V roce 2029 by potom měla dorazit k planetce Psyche v Hlavním pásu.

Oběžné dráhy kolem Psyche

Kolem planetky potom bude sonda obíhat v 5 plánovaných orbitálních režimech, každý s jinou periodou, vzdáleností od povrchu a inklinací. Nejbližší přiblížení k povrchu by mělo být 75 kilometrů.

Psyche (planetka)

Planetka Psyche (16 Psyche) je jedním z nejmasivnějších těles v pásu asteroidů mezi planetami Mars a Jupiter. Má zhruba kulatý tvar a v průměru měří přes 200 kilometrů. Jedná se o těleso bohaté na kovy (planetka typu M) s vysokou hustotou. Vědci předpokládají, že podobné objekty jako Psyche mohly být krátce po vzniku sluneční soustavy zárodky planetárních jader.

Galerie k článku

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Psyche (sonda)

tag icon
Další články z kategorie
Psyche (sonda)
Načítám stránku...
x zrušit