do not follow here
Psyche (sonda) < LIVING fUTURE

Mise Psyche se kvůli zpožděným dodávkám posouvá na říjen příštího roku

Start rakety Falcon Heavy se sondou k planetce Psyché se znovu posunul. Let byl původně plánovaný na letošní srpen, potom byl kvůli problémům se softwarem odložen na podzim. Důvodem jsou zpožděné dodávky letového softwaru a testovacího vybavení. Aktuálně NASA počítá se startem v příštím roce.

MiseStartStatus
missions icon Psyche 10. 10. 2023 Plánovaná


Psyche (sonda)

Během 21 měsíců primární mise bude sonda z oběžné dráhy zkoumat geologii, složení a magnetické pole planetky. Vědci si od toho slibují zjistit více o formaci planet ve sluneční soustavě.

Aktuálně

29.10.
2022
NASA aktuálně počítá se startem mise Psyche v říjnu příštího roku. Sonda by pak využila gravitační asistence Marsu v roce 2026 a k planetce Psyche by dorazila v roce 2029.
27.06.
2022
obrázek ke zprávěNASA misi Psyche dočasně zmrazila, čeká totiž na dodávku softwaru zodpovědného za navigaci. Vypadá to, že letošní start se nakonec nestihne. Další startovací okno k Psyche se otvírá také v příštím a přespříštím roce.
27.05.
2022
Start mise se posouvá ze začátku srpna na polovinu září. Důvodem je problém identifikovaný při testování softwaru sondy. Konkrétně jde podle NASA o chybu, kvůli které není zřejmé, zda systém ovládá sondu jak má. Tým inženýrů aktuálně pracuje na odstranění problému. Startovací okno pro tuto misi je otevřené od srpna do podzimu.

Původní plány

Vesmírná sonda měla původně odletět do vesmíru na podzim roku 2022. Po startu měla následovat gravitační asistence Marsu v roce 2023. K samotné planetce v Hlavním pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem měla sonda dorazit začátkem roku 2026.

Psyche (planetka)

Planetka Psyche (16 Psyche) je jedním z nejmasivnějších těles v pásu asteroidů mezi planetami Mars a Jupiter. Má zhruba kulatý tvar a v průměru měří přes 200 kilometrů. Jedná se o těleso bohaté na kovy (planetka typu M) s vysokou hustotou. Vědci předpokládají, že podobné objekty jako Psyche mohly být krátce po vzniku sluneční soustavy zárodky planetárních jader.

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Psyche (sonda)

tag icon
Další články z kategorie
Psyche (sonda)
Načítám stránku...
x zrušit