Psyche (sonda) < LIVING fUTURE

Start mise k planetce Psyche se znovu posouvá, NASA nedostala včas software

Start rakety Falcon Heavy se sondou k planetce Psyché se znovu posunul. Let byl původně plánovaný na letošní srpen, potom byl kvůli problémům se softwarem odložen na podzim. Nově dochází k dalšímu odkladu, a to kvůli dalším softwarovým problémům. Aktuálně není zřejmé, kdy by sonda mohla do vesmíru odletět.

MiseStartStatus
missions icon Psyche 2022/2023 Plánovaná

Psyche (sonda)

Vesmírná sonda po svém odletu do vesmíru v roce 2022 proletí v roce 2023 kolem Marsu. Začátkem roku 2026 přiletí k samotné planetce v pásu asteroidů a vstoupí na její oběžnou dráhu. 

Během 21 měsíců primární mise bude sonda zkoumat geologii, složení a magnetické pole planetky. Vědci si od toho slibují zjistit více o formaci planet ve sluneční soustavě.

Aktuálně

20:04
27.06.
obrázek ke zprávěNASA misi Psyche dočasně zmrazila, čeká totiž na dodávku softwaru zodpovědného za navigaci. Vypadá to, že letošní start se nakonec nestihne. Další startovací okno k Psyche se otvírá také v příštím a přespříštím roce.
06:10
27.05.
Start mise se posouvá ze začátku srpna na polovinu září. Důvodem je problém identifikovaný při testování softwaru sondy. Konkrétně jde podle NASA o chybu, kvůli které není zřejmé, zda systém ovládá sondu jak má. Tým inženýrů aktuálně pracuje na odstranění problému. Startovací okno pro tuto misi je otevřené od srpna do podzimu.

Psyche (planetka)

Planetka Psyche (16 Psyche) je jedním z nejmasivnějších těles v pásu asteroidů mezi planetami Mars a Jupiter. Má zhruba kulatý tvar a v průměru měří přes 200 kilometrů. Jedná se o těleso bohaté na kovy (planetka typu M) s vysokou hustotou. Vědci předpokládají, že podobné objekty jako Psyche mohly být krátce po vzniku sluneční soustavy zárodky planetárních jader.

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Psyche (sonda)

tag icon
Další články z kategorie
Psyche (sonda)