do not follow here
Psyche (planetka) < LIVING fUTURE

Složení planetky Psyche je pro vědce stále větším tajemstvím

Planetka Psyche v Hlavním pásu je cílem vesmírné sondy Psyche, která by k ní měla přiletět v roce 2026. Ačkoliv se jedná o jeden z největších objektů v oblasti mezi Marsem Jupiterem, víme toho o něm překvapivě málo. Některá pozorování naznačují, že Psyche má velkou hustotu a jedná se o obnažené planetární jádro. Podle jiných výzkumů je ale hmotnost Psyche na takový objekt příliš nízká.

MiseStartStatus
missions icon Psyche 13. 10. 2023 Probíhá


Psyche (planetka)

Planetka Psyche (16 Psyche) je jedním z nejmasivnějších těles v pásu asteroidů mezi planetami Mars a Jupiter. Má zhruba kulatý tvar a v průměru měří přes 200 kilometrů. Jedná se o těleso bohaté na kovy (planetka typu M) s vysokou hustotou. Vědci předpokládají, že podobné objekty jako Psyche mohly být krátce po vzniku sluneční soustavy zárodky planetárních jader.

Planetka z kovů

Analýza světla odraženého od Psyche naznačuje, že její povrch je ze značné části tvořen kovy. Mělo by to být víc než 30 % povrchu, pravděpodobně víc. To by naznačovalo tomu, že se jedná o husté, kovové planetární jádro. A tedy i těžké.

Nízká hmotnost

Jenže proti tomu jdou jiná zjištění, podle kterých má planetka nízkou hmotnost. To vyplývá hlavně z toho, jakým způsobem její gravitační síla ovlivňuje okolní tělesa. Pokud by skutečně byla tvořena z velké části kovy, musela by její struktura být výrazně pórovitá.

Pórovitá struktura nevydrží dlouho

Nové simulace nyní ale ukazují, že pórovitá struktura planetky by nevydržela dlouho a je tedy velmi nepravděpodobná. Postupem času by se totiž v podmínkách, ve kterých se Psyche nachází, zhroutila. Skutečné složení planetky Psyche proto nejspíš s jistotou zjistí až sonda NASA, která by k ní letos měla odletět.

Psyche (sonda)

Během 21 měsíců primární mise bude sonda z oběžné dráhy zkoumat geologii, složení a magnetické pole planetky. Vědci si od toho slibují zjistit více o formaci planet ve sluneční soustavě.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Psyche (planetka)

tag icon
Další články z kategorie
Psyche (planetka)
Načítám stránku...
x zrušit