do not follow here
Psyche (planetka) < LIVING fUTURE

V blízkosti Země se nacházejí planetky s podobným složením jako Psyche

Tým astronomů, které vedl Vishnu Reddy, prozkoumal dvě blízkozemní planetky (Near-Earth Objects, NEO) 1986 DA a 2016 ED85, u kterých se předpokládal významný podíl kovů. Nový výzkum ukazuje, že se na jejich povrchu nachází 85 % kovů jako je železo nebo nikl a 15 % suti. Touto charakteristikou se tak podobají největší kovové planetce ve sluneční soustavě Psyche, ke které se NASA chystá v příštím roce poslat vesmírnou sondu.

MiseStartStatus
missions icon Psyche 13. 10. 2023 Probíhá


Psyche (planetka)

Planetka Psyche (16 Psyche) je jedním z nejmasivnějších těles v pásu asteroidů mezi planetami Mars a Jupiter. Má zhruba kulatý tvar a v průměru měří přes 200 kilometrů. Jedná se o těleso bohaté na kovy (planetka typu M) s vysokou hustotou. Vědci předpokládají, že podobné objekty jako Psyche mohly být krátce po vzniku sluneční soustavy zárodky planetárních jader.

1986 DA

Planetka 1986 DA má v průměru asi 3 kilometry a obíhá Slunce mezi vzdálenostmi 1,18 - 4,6 AU (1 AU je vzdálenost mezi Zemí a Sluncem). Tato planetka byla první v blízkosti Země, u které se předpokládal vysoký podíl kovů, a mohla by být vhodným zdrojem pro těžbu surovin.

2016 ED85

Planetka 2016 ED85 je menší, má asi jeden kilometr v průměru. Slunce obíhá mezi 0,91 a 5.06 AU a tedy se dostává blíž Slunci než Země. Díky sklonu své oběžné dráhy však nekříží orbitu naší planety a není tak považována za nebezpečnou. Obě planetky zřejmě vznikly z většího objektu, který se rozpadl. Podle jejich složení a oběžných drah pochází z vnější části Hlavního pásu planetek mezi planetami Mars a Jupiter. V těchto místech obíhá Slunce také planetka Psyche, ke které by měla v příštím roce odletět sonda NASA. Blízkost planetek bohatých na různé kovy má potenciál pro případnou těžbu surovin ve vesmíru. Podle odhadů by planetka 1986 DA mohla mít více železa, niklu a kobaltu než jsou zásoby na Zemi.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Psyche (planetka)

tag icon
Další články z kategorie
Psyche (planetka)
Načítám stránku...
x zrušit