do not follow here
Čína < LIVING fUTURE

Letošní čínská mise Shenzhou 8 by mohla trvat až tři týdny

V druhé polovině tohoto roku plánuje Čína otestovat své schopnosti manipulovat se zařízením na oběžné dráze v rámci mise Shenzhou 8. Podle německé vesmírné agentury DLR by mohla mise trvat 20 až 22 dní. Němečtí vědci mají unikátní vhled do dění v čínském vesmírném průmyslu, budou totiž s Číňany spolupracovat a v laboratoři Tiangong 1 na oběžné dráze budou provádět sadu experimentů.



Čínská vesmírná loď Shenzhou 8 by se měla na orbitě spojit s vesmírnou laboratoří Tiangong 1, která bude do vesmíru vypuštěna o něco dříve automaticky. Hlavním cílem mise Shenzhou 8 je otestování čínských technologií, vyzkoušení ukotvení dvou plavidel a hlavně příprava na misi Shenzhou 9, kdy by se na orbitální laboratoř měli podívat také čínští astronauti. Pilotovaná mise čínských astronautů by měla proběhnout v roce 2012.

Čínská vesmírná agentura se se svými plány veřejnosti příliš nesvěřuje, nicméně parametry plavidel, kterými Čína disponuje, už mnohé napovídají. Zakotvená plavidla Shenzhou a Tiangong mají bez zásobování ze Země omezenou kapacitu pro zásoby kyslíku, potravin a dalších nezbytností k ubytování lidské posádky na své palubě. Dá se tedy očekávat relativně krátká pilotovaná mise. Odborníci obecně odhadují délku mise na něco málo přes dva týdny. Je pravděpodobné, že testovací mise bude trvat o něco déle, aby si čínští vědci mohli důkladně ověřit fungování jejich techniky za obtížných podmínek.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Čína

Načítám stránku...
x zrušit