do not follow here
Hvězdy < LIVING fUTURE

Obrovská pravidelná spirála se roztáčí v souhvězdí Pegasus

LL Pegasi je binární hvězdný systém tvořený dvěma oranžovo-červenými hvězdami o velikosti 0,8 a 0,4 velikosti Slunce ve vzdálenosti 136 světelných let. Obě hvězdy k sobě mají blízko a to ovlivňuje jejich rotaci, na rozdíl od Slunce, které se otočí jednou za 28 dní, rotují hvězdy LL Pegasi jednou za 7 dní. Rychlá rotace a blízkost obou hvězd z nich činí nevyzpytatelnou dvojici, která nám nabízí hned několik zajímavostí.Už v roce 2005 se pozornost astronomů stočila k souhvězdí Pegasus, vesmírná sonda SWIFT tehdy zachytila skutečně masivní erupci na větší z hvězd systému LL Pegasi. Erupce byla tak velká, že si astronomové zpočátku mysleli, že šlo o explozi hvězdy, kdyby k podobné erupci došlo na Slunci, způsobila by vymření veškerého života na Zemi. Na rozdíl od několikaminutových erupcí na Slunci tato trvala několik hodin a poskytla astronomům možnost detailního studování chování jiné hvězdy než je naše Slunce.

Další podívanou z hvězdného systému LL Pegasi přinesl Hubblův vesmírný teleskop, který binární systém zachytil na snímku vpravo. U menší z hvězd, LL Pegasi B, se na snímku pořízeném v infračerveném spektru objevila pravidelná spirála se čtyřmi až pěti rameny. Úkaz s takovou pravidelností doposud astronomové nepozorovali a obrázek vzbudil také zájem laické veřejnosti. Podstata fenoménu doposud není známá, existuje ale několik teorií, které se snaží procesy v binárním systému LL Pegasi vysvětlit.

Téměř fraktální pravidelnost spirály a fakt, že se zdá, že sama o sobě září, jsou asi největšími tajemstvími tohoto binárního systému. Obecně nejpřijímanějším vysvětlením záře spirály je, že se jedná o pouhý optický klam, světlo ve skutečnosti pochází z okolních hvězd a od spirály se jen odráží.

Vznik samotné spirály astronomové vysvětlují probíhajícím zánikem menší z hvězd, LL Pegasi B, která se blíží ke svému konci a přitom odhazuje vrchní vrstvy své atmosféry do okolního prostoru. Materiál z hvězdy kolem ní potom vytváří pravidelnou spirálu, která má asi třetinu světelného roku na šířku. Nová vrstva by se měla ve spirále objevit každých 800 let, což koresponduje s vzájemnou rotací obou hvězd.

Hvězdný systém LL Pegasi poskytuje astronomům unikátní možnost sledovat relativně zblízka chování dvojhvězdy a vliv přítomnosti binárního partnera na procesy probíhající v každé z hvězd. Doufají, že porozuměním chování těchto procesů lépe pochopí chování našeho Slunce a zdokonalí schopnost předpovídat jeho chování.Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Hvězdy

Načítám stránku...
x zrušit