do not follow here
Měsíc < LIVING fUTURE

V březnu se Měsíc extrémně přiblíží k Zemi, způsobí vlnu ničivých zemětřesení?

Vzdálenost Měsíce od Země není fixní a jediný přirozený satelit průběžně mění svou vzdálenost od Země. Odborně se stav, kdy se Měsíc během svého oběhu nejvíce přiblíží Zemi, nazývá měsíční perigeum. Pokud se Měsíc dostane hodně blízko k Zemi, označují jej astronomové za super Měsíc (superMoon), a když je zároveň v úplňku nebo v novu, nastává extrémní super Měsíc, a ten by měl po několika letech nastat 19. března, to bude Měsíc nejblíže Zemi za posledních 18 let.O vlivu Měsíce na planetu se ví už dlouho, je zodpovědný například za příliv a odliv, gravitace Měsíce ale by ale mohla na Zemi působit i dalšími cestami, které nejsou až tak zjevné. Podle některých vědců tak činí neustále a svou gravitací údajně ovlivňuje například procesy v zemském jádru. Pokud tomu tak skutečně je, dá se předpokládat, že přiblížení Měsíce může vést k nárůstu vulkanické aktivity na planetě. Podobným způsobem by mohl působit také na atmosférické procesy a vyvolávat náhlé změny počasí na různých místech planety.

Je však třeba brát různé katastrofické předpovědi uváděné v některých médiích s rezervou. Žádná souvislost mezi vzdáleností Měsíce a extrémními výkyvy počasí nebo vulkanické aktivity na Zemi nebyla nikdy prokázána. Někteří autoři ve svých článcích dávají do souvislosti zemětřesení v Indonésii v prosinci 2004 a super Měsíc v lednu 2005, nicméně obě události od sebe dělí několik týdnů a události v Indonésii lze vysvětlit i jinými teoriemi.

Každý rok se lidé na Zemi stávají svědky extrémního počasí a vulkanické aktivity. Za některé z nich možná Měsíc nese svou část zodpovědnosti, nicméně taková závislost obou těles nebyla doposud prokázána. V každém případě není třeba panikařit a připravovat se na katastrofu. Kromě většího Měsíce na noční obloze a vyšších přílivů se pravděpodobně nic zvláštního nestane. Podobných super Měsíců už bylo nespočet a spousta jich určitě ještě přijde.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Měsíc

Načítám stránku...
x zrušit