V březnu se Měsíc extrémně přiblíží k Zemi, způsobí vlnu ničivých zemětřesení?

Vzdálenost Měsíce od Země není fixní a jediný přirozený satelit průběžně mění svou vzdálenost od Země. Odborně se stav, kdy se Měsíc během svého oběhu nejvíce přiblíží Zemi, nazývá měsíční perigeum. Pokud se Měsíc dostane hodně blízko k Zemi, označují jej astronomové za super Měsíc (superMoon), a když je zároveň v úplňku nebo v novu, nastává extrémní super Měsíc, a ten by měl po několika letech nastat 19. března, to bude Měsíc nejblíže Zemi za posledních 18 let.

Měsíc

Měsíc snímek Měsíce pořízený vesmírnou sondou Galileo při jejím odletu k Jupiteru v roce 1992.O vlivu Měsíce na planetu se ví už dlouho, je zodpovědný například za příliv a odliv, gravitace Měsíce ale by ale mohla na Zemi působit i dalšími cestami, které nejsou až tak zjevné. Podle některých vědců tak činí neustále a svou gravitací údajně ovlivňuje například procesy v zemském jádru. Pokud tomu tak skutečně je, dá se předpokládat, že přiblížení Měsíce může vést k nárůstu vulkanické aktivity na planetě. Podobným způsobem by mohl působit také na atmosférické procesy a vyvolávat náhlé změny počasí na různých místech planety.

Je však třeba brát různé katastrofické předpovědi uváděné v některých médiích s rezervou. Žádná souvislost mezi vzdáleností Měsíce a extrémními výkyvy počasí nebo vulkanické aktivity na Zemi nebyla nikdy prokázána. Někteří autoři ve svých článcích dávají do souvislosti zemětřesení v Indonésii v prosinci 2004 a super Měsíc v lednu 2005, nicméně obě události od sebe dělí několik týdnů a události v Indonésii lze vysvětlit i jinými teoriemi.

Každý rok se lidé na Zemi stávají svědky extrémního počasí a vulkanické aktivity. Za některé z nich možná Měsíc nese svou část zodpovědnosti, nicméně taková závislost obou těles nebyla doposud prokázána. V každém případě není třeba panikařit a připravovat se na katastrofu. Kromě většího Měsíce na noční obloze a vyšších přílivů se pravděpodobně nic zvláštního nestane. Podobných super Měsíců už bylo nespočet a spousta jich určitě ještě přijde.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Měsíc