Zařízení NASA pro testy raketových motorů bylo upraveno pro testování pohonu nové generace

Testovací zařízení A-2 ve vesmírném středisku Johna C. Stennise už dříve sloužilo k testování dvou významných raketových pohonů, raket Saturn V používaných při misích Apollo a také raket použitých v hlavních motorech dnes už dosluhujících raketoplánů. Třetí v pořadí jsou teď motory J-2X vyvinuté společností PWR (Pratt and Whitney Rocketdyne), které měly být součástí vyvíjených raket Ares 1 a Ares 5.

Testovací stanoviště A-2

Testovací stanoviště A-2 ve vesmírném středisku Johna C. Stennise. Místo, kde se testuje nový raketový motor J-2X.Poté, co v polovině roku 2009 proběhl poslední test motorů raketoplánu, se začalo pracovat na modifikacích testovacího stanoviště. Ty byly březnu 2011 dokončeny a v létě stejného roku bude na zařízení namontován první prototyp motoru J-2X, brzy potom začne také skutečné testování. 

Motor J-2X byl navržen jako součást prvních stupňů raket Ares 1 a Ares 5, které měly v rámci programu Constellation nahradit raketoplány a sloužit k dopravě nákladu i astronautů jak na oběžnou dráhu tak do hlubokého vesmíru. Ačkoliv byl program Constellation v roce 2010 zrušen prezidentem Obamou, vývoj vesmírně lodi Orion i motorů pro rakety nové generace pokračuje dál.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Rakety