do not follow here
Lety do vesmíru < LIVING fUTURE

Rozpočtová krize v USA byla ukončena na poslední chvíli, operace NASA pokračují podle plánu

Rozpočtová krize byla v Americe zažehnána, nicméně pouze za cenu obrovských škrtů, které si vynutila republikánská strana. Nedojde tedy k okamžitému uzavření úřadů, parků, muzeí nebo vládních výzkumných institucí, nicméně jejich financování může být ohroženo, bylo totiž dohodnuto seškrtání 38 bilionů dolarů do konce fiskálního roku, tedy 30. září.Americký kongres se nemohl dohodnout na novém rozpočtu, a pokud by se kongresmani nedohodli do páteční půlnoci, hrozilo uzavření vládních úřadů a státních institucí. Mezi nimi je také americký Úřad pro letectví a vesmír (NASA), který vydal prohlášení, že v případě uzavření vládních institucí, odejde veškerý postradatelný personál na povinnou neplacenou dovolenou. Během tohoto uzavření by podle mluvčího NASA nedošlo k ohrožení personálu ani zařízení ve vesmíru nebo na Zemi.

Hrozilo mimo jiné další odložení startu raketoplánu Endeavour, který má 29. dubna odletět na svou poslední cestu k ISS. Pracovníci, kteří připravují raketoplán ke startu totiž nepatří mezi nepostradatelný personál a pokud by skutečně došlo k uzavření vládních institucí, i oni by museli na povinnou dovolenou.

Část zaměstnanců NASA se ale nuceného volna ani rozpočtových škrtů bát nemusí, například astronauti na ISS budou nadále pokračovat ve svých povinnostech, stejně tak operátoři a manažeři aktuálně probíhajících vesmírných misí na Marsu, Saturnu a dalších místech sluneční soustavy.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Lety do vesmíru

tag icon
Další články z kategorie
Lety do vesmíru
Načítám stránku...
x zrušit