do not follow here
Hvězdy < LIVING fUTURE

Astronomové objevili s pomocí radioteleskopu doposud největší neutronovou hvězdu

Paul Demorest se svými kolegy a za pomoci National Radio Astronomy Observatory našli v souhvězdí Štíra neutronovou hvězdu J1614-2230, která je doposud největší objevenou hvězdou tohoto druhu. Neutronové hvězdy vznikají při destrukci masivních hvězd při supernově, jde v podstatě o jádro původní gigantické hvězdy, které se smrští do koule s poloměrem pohých několika kilometrů. Hustota takového objektu je téměř nepředstavitelná, obrovská gravitace, kterou těleso disponuje, je tak silná, že boří subatomární vazby a nutí elektrony a protony k fúzi do částic zvané neutrony, podle kterých tento druh hvězd získal své jméno.



J1614-2230 je vzdálená asi 3000 světelných let od Země a má v poloměru asi 13 kilometrů a rotuje rychlostí 317 otáček za sekundu. Tento pohyb generuje detekovatelné rádiové vlny, které astronomové zachycují pomocí radioteleskopů, při jejich studiu narazili astronomové na drobné nesrovnalosti, které si nyní vysvětlují existencí binárního souputníka.

Lze očekávat, že neutronová hvězda J1614-2230 není největší svého druhu a mnohé masivnější objekty čekají na své objevení. Podle masy původní hvězdy teoreticky mohou vznikat neutronové hvězdy pouze do určité velikosti, při destrukci řádově větších hvězd už totiž místo neutronové hvězdy vznikne černá díra.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Hvězdy

Načítám stránku...
x zrušit