Izraelský protiraketový štít zatím proti raketám z Gazy drží, vláda už chystá jeho prodej do zahraničí

14. 4. 2011

Raketový štít Iron Dome vyrobila společnost Rafael Advanced Defense Systems (zřejmě z velké části financovaný vládou Spojených států) a podle všeho je funkčí a plní svou úlohu na výbornou. Ačkoliv americké rakety Patriot už ve válce v zálivu ničily balistické střely typu Scud, Iron Dome je historicky prvním raketovým štítem, který zvládá odrážet útoky na krátké vzdálenosti v reálných bojových situacích. V posledních dnech zničil izraelský raketový deštník nejméně 9 raket vystřelených Hamásem na město Beersheba.

Iron Dome

Iron Dome protiraketový deštník Izraele, který chrání jižní oblasti, které jsou častým cílem raket vystřelených z pásma Gazy ovládaného Hamásem.V posledních letech se Hamás dostal ke starým sovětským raketám Grad, údajně z Íránu, který si hledá spojence mezi nepřáteli izraelského státu. Díky těmto raketám je nyní tato militantní skupina v pásmu Gazy stále nebezpečnější pro jižní izraelská města jako je Beersheba nebo Ashkelon, která mají obě přes 100 000 obyvatel. Všechny rakety směřující na obydlené oblasti byly protiraketovým štítem zničeny a nedošlo k žádným ztrátám na životech.

Ověření schopností systému Iron Dome zvyšuje jeho hodnotu a také zájem o něj. Podle vyjádření izraelských představitelů, už došlo k vyjednávání o jeho zakoupení s Brazílií, Singapurem a Indií. I když byly baterie interceptorů rozmístěny v podstatě ihned po skončení testovací fáze vývoje, obyvatelstvo chrání tak jak mají a mohlo by to znamenat velký obrat v izraelsko-palestinských vztazích.
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Izrael

SpaceIL nakonec nepřistane se sondou Beresheet 2 na Měsíci, zkusí něco jiného

26. 6. 2019 (novější než zobrazený článek)

První pokus izraelské neziskové organizace SpaceIL o přistání na Měsíci začátkem letošního roku nevyšel. Krátce po nezdaru byl oznámen vývoj dalšího přistávacího modulu Beresheet 2 a druhý pokud o přistání na Měsíci. V úterý však organizace oznámila, že se o druhý pokus o přistání na Měsíci nakonec nepokusí. Místo toho přijme zcela jinou výzvu pro Beresheet 2, není však zatím jasné, kam sonda poletí.

Izraelská společnost SpaceIL se po nezdaru lunární sondy Beresheet nevzdává - postaví novou

16. 4. 2019 (novější než zobrazený článek)

V uplynulém týdnu se první soukromá lunární sonda Beresheet pokusila o přistání na Měsíci - bohužel neúspěšně. To však neziskovou organizaci SpaceIL neodradilo, hodlá totiž postavit sondu znovu a poučit se z předchozích. Zprávu o výrobě druhého přistávacího modulu zveřejnil Morris Kahn, miliardář a filantropista, který je prezidentem SpaceIL a financoval zhruba 40 % nákladů na výrobu a vývoj první sondy.

Izraelská lunární sonda Beresheet se vydala na cestu k Měsíci

22. 2. 2019 (novější než zobrazený článek)

Izraelská lunární sonda Beresheet se vydala na cestu k MěsíciRaketa Falcon 9 dnes v noci úspěšně vynesla na oběžnou dráhu první izraelskou sondu k Měsíci. Přistávací modul Beresheet se nyní vydá na sedmitýdenni cestu k Měsíci, během které využije gravitace Země. Pokud se přistání podaří, stane se Izrael čtvrtou zemí, které se na Měsíci povedlo přistát.

Rok 2019 ve jménu průzkumu Měsíce: o přistání se pokusí Čína, Indie, Izrael a možná i další

2. 1. 2019 (novější než zobrazený článek)

Rok 2019 ve jménu průzkumu Měsíce: o přistání se pokusí Čína, Indie, Izrael a možná i dalšíNa začátku nového roku se hned tři země pokusí přistát na Měsíci. Čínská sonda Chang´e 4 už je na cestě a přistát by měla už 3. ledna. V prvních měsících roku do vesmíru odletí také izraelský přistávací modul Beresheet, přistát na Měsíci by měl někdy v březnu. Do třetice je na 30. ledna plánován také start indické mise Chandrayaan-2, která by následně měla vyslat robotický rover k jižnímu pólu Měsíce. Na Měsíc se v dohledné době hodlají vrátit také USA, avšak půjde o zcela jiný druh misí, než automatické rovery.

celý článek

Tým vědců z Izraele chce začátkem příštího roku přistát na Měsíci

12. 7. 2018 (novější než zobrazený článek)

Tým vědců z Izraele chce začátkem příštího roku přistát na MěsíciIzraelská organizace SpaceIL oznámila svůj plán přistát 13. února 2019 na povrchu Měsíce s automatickým modulem, který vyvinula v rámci už ukončené soutěže Lunar X Prize. Posloužit jim k tomu má raketa Falcon 9 společnosti SpaceX a cílem mise bude zkoumat magnetismus na povrchu Měsíce. Možná zásadnější je ale pro tým inženýrů stát se čtvrtou zemí po USA, Rusku a Číně, která dokáže na povrch Měsíce dopravit vlastní sondu.

celý článek

Izrael se stane prvním neevropským členem CERNu

19. 4. 2011 (novější než zobrazený článek)

Izraelská vláda v neděli oznámila finální schválení vstupu země do Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN). Izrael byl už od roku 1991 pozorovatelským státem a od roku 2009 pozorovatelským státem se speciálním právem účastnit se některých dříve pro něj nepřístupných jednání týkajících se částicového urychlovače LHC.

celý článek

Nová dohoda otevírá dveře izraelsko-ruské spolupráci ve vesmíru

30. 3. 2011

Izraelská vláda s ruskou vesmírnou agenturou Roskosmos podepsaly dohodu o spolupráci ve vesmíru pro mírové účely. Rusko už má s Izraelem dohodu o spolupráci při vědeckém výzkumu a také nakoupilo několik robotických letadel pro bezpečnostní účely. Podobnou dohodu o vesmírné spolupráci má Izrael také s NASA a od letošního ledna také s ESA.

celý článek