Vesmírná sonda Cassini objevila elektrický proud mezi Saturnem a jeho měsícem Enceladus

Už dříve existovala teorie, že by obě tělesa mohla být elektricky provázána. Už v roku 2008 totiž sonda Cassini naměřila zvýšené ultrafialové emise na severním pólu planety, které indikovaly existenci elektrického proudu. Měření vesmírné sondy Cassini teď potvrzují, že severní a jižní pól Saturnu jsou na konci elektrického okruhu na jehož druhém konci je malinký ledový měsíc Enceladus.

Elektrická vazba mezi Saturnem a Enceladem

Elektrická vazba mezi Saturnem a Enceladem vyznačená oblast je stopa elektrického pole, která indikuje elektrony mizící v atmosféře Saturnu. Tato oblast však není součástí polární záře (velký kruh na obrázku) a stojí odděleně, její pohyb je v souladu s pohybem saturnova měsíce Enceladus. Snímky jsou pořízeny asi 80 minut po sobě.Na jižním pólu Enceladu se vyskytují gejzíry chrlící do okolního vesmíru vodní páry a organické sloučeniny, tyto částice pak reagují s magnetickým polem planety a vzniká masivní oblak ionizované plazmy, po magnetických čarách planety pak elektrony putují k pólu, kde mizí v nitru planety. Na podobném principu existuje elektrické pole mezi planetou Jupiter a jejím měsícem Io, jehož povrch je neustále přetvářen sopečnou činností vyvolávanou gravitací planety a dalších měsíců.

Tento objev dokazuje, že planety neexistují samy o sobě, ale že tak malá tělesa, jako jsou jejich měsíce (a že je Enceladus oproti Saturnu maličký) ovlivňují dění na planetách samotných výraznou měrou. Enceladus narušuje prostředí systému planety Saturn materiálem, který vypouští do svého okolí a který v magnetickém poli dává za vznik dalším procesům, které vědci z velké části ještě stále neumí vysvětlit.


video: NASA
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Saturn