Do roku 2020 bude dostavěna první čínská orbitální stanice

Čínský úřad pro lety astronautů do vesmíru CMSEO (Chinas Manned Space Engineering Office) v dubnu oficiálně potvrdil, že plánuje do roku 2020 dokončit konstrukci první Čínské vesmírné stanice. I když o plánech Číny na výstavbu orbitálního komplexu se už nějakou dobu ví, doposud nebylo potvrzeno žádné datum. Čínský vesmírný program je obecně zahalen tajemstvím a oficiální vyjádření čínské vesmírné agentury jsou strohá a objevují se zřídka.

Čínská vesmírná stanice (CSS)

Čínská vesmírná stanice (CSS) její dostavba je plánována na rok 2022. Součástí stanice by kromě základního modulu měly být dvě laboratoře a celková váha komplexu by měla být kolem 60 tun.Čínská orbitální stanice zatím nese provizorní jméno Tiangong (Nebeský palác) a měla by být podobně jako Mezinárodní vesmírná stanice složena z modulů. K základnímu modulu by měly být připojeny dva moduly pro experimenty a stanici by měla obsluhovat vesmírná loď pro astronauty a nákladní dopravní modul. Váha celého komplexu by se měla pohybovat kolem 60 tun, takže v porovnání s ISS (419 tun) nebo s Mirem (137 tun) jde o relativně malou stanici. Čína se tím ale zařadí mezi dva státy na světě, které disponují technologií a know-how na výstavbu orbitální stanice.

Kromě stálé orbitální stanice plánuje Čína vystavět několikrát krátkodobou ministanici. Ta by měla sestávat pouze z politované lodi a jednoho modulu pro provádění experimentů. Doposud ale Čína nepředvedla schopnost zakotvit dvě plavidla na oběžné dráze, to by mělo být součástí letošní mise Shenzhou 8, kdy se bez přítomnosti astronautů na oběžné dráze spojí vesmírná loď Shenzou a laboratorní modul Tiangong 1.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Čína