do not follow here
Letadla < LIVING fUTURE

Rakouská firma představila na pařížské Air show revoluční technologii pro létání

Výzkumná společnost IAT21 představila prototyp zcela nového typu letadla, jehož technologie by mohla způsobit podobnou revoluci v létání jako kdysi proudový motor. Představený prototyp nese jméno D-Dalus a nedisponuje žádným fixním křídlem ani vrtulemi. Jako pohon používá mechanicky propojené cylindrické turbíny a manévruje pomocí změny úhlu jejich ostří. Díky této technologii je prototyp extrémně manévrovatelný, tichý a schopný letu do všech směrů.Ačkoliv společnost svůj prototyp na pařížské air show pouze ukázala a nedemonstrovala jeho schopnosti, první testy prováděné v laboratoři v Salzburgu jsou podle představitelů IAT21 více než slibné. Firma aktuálně spolupracuje s britskou Cranfield University na vývoji většího motoru, novém designu a zdokonalení naváděcích systémů.

Charakteristika této nové technologie láká spoustu zájemců, od armádních představitelů až po záchranáře a logistiky. Aktuálně je prototyp schopný unést asi 70 kilogramů nákladu, při zdokonalení technologie, by ale mohla budoucí vznášedla sloužit k přepravě nákladu. Možnost přesného ovládání umožňuje relativně jednoduchý pohyb v urbanistických oblastech, například vedle stěn výškových budov. Záchranáři v nové technologii vidí možnost operovat ve velkých výškách vně mrakodrapů, například při požáru.

Stále je příliš brzy hovořit o plně funkčním prototypu, společnost doposud ani oficiálně nevydala video ukazující samotný let prototypu D-Dalus. Pokud však cílový přístroj zvládne přesné létání tak, jak je popisováno v charakteristice letounu, a technologie nebude příliš drahá, lze do několika let očekávat jeho rozšíření v urbanistických oblastech nebo také na moři.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Letadla

tag icon
Další články z kategorie
Letadla
Načítám stránku...
x zrušit