LHC už v červnu splnil cíl množství provedených kolizí pro celý rok 2011
19. června těsně před 11. hodinou ranní překročila data získaná experimenty ATLAS a CMS hranici stanovenou v předchozím roce pro letošní operace. Získaná data představují počet kolizí, které v urychlovači probíhají a na jejichž základě vědci provádějí své experimenty.
"Jsme rádi, že jsme stihli tento milník ještě před začátkem několika letních vědeckých konferencí", řekl Ředitel CERNu pro urychlovače a technologie, Steve Myers. Měl tím na mysli zejména konferenci European Physical Society: High Energy Physics v Grenoblu v červenci a srpnovou konferenci Lepton-Photon v indické Mumbai. Mezi hlavní oblasti, které vědci z LHC zkoumají, patří snaha prokázat existenci higgsova bosonu a také teorie supersymetrie. Žádný z detektorů na urychlovači v Ženevě však doposud nepřinesl prokazatelné výsledky ani v jedné z těchto oblastí, vědci veřejnost ale často upozorňují, že při současném vysokém výkonu LHC se objev může dostavit doslova každou chvíli.
Více informací k tématu
Další zprávy z kategorie LHC
Nově objevené subatomární částice pentakvarky mají strukturu podobnou molekulám
Vědci v roce 2015 potvrdili pozorování do té doby pouze teoretického pentakvarku v urychlovači částic LHC. Od té doby se jim podařilo nasbírat prostřednictvím přístroje LHCb instalovaného na urychlovači LHC nové informace o jeho složení. Jejich výzkum ukazuje, že pentakvark se ve skutečnosti skládá z tříkvarkového baryonu a dvoukvarkového mezonu. Jde o první známou situaci, kdy se baryony a mezony spojují do jedné částice.
celý článekCERN odhalil plány na výstavbu obřího nástupce LHC, nový urychlovač bude mít 100 km v obvodu
Zatímco stávající největší urychlovač na světě LHC prochází významným upgradem, vědci z CERNu představili jeho možného nástupce. Nově představený Future Circular Collider (FCC) bude výrazně větší, v obvodu bude mít 100 kilometrů (LHC má 27 km). FCC předčí i plánovaný čínský urychlovač částic Circular Electron Positron Collider, který má mít v obvodu 80 kilometrů.
celý článekUrychlovač LHC bude na dva roky odstaven, projde úpravami, které zvýší jeho výkon
Velký hadronový urychlovač byl v prosinci odstaven a bude nyní dva roky procházet úpravami, které mají zvýšit jeho výkon. Jde o druhou plánovanou dlouhodobou odstávku, která přichází 3 roky po dokončení té první. S novými úpravami bude urychlovač pracovat nejen s větší energií, ale navíc bude ke srážkám subatomárních částic bude docházet častěji, což vědcům umožní sbírat větší množství informací o složení hmoty.
celý článekV urychlovači LHC byla potvrzena existence dvou nových částic a objeveny náznaky třetí
Detektor LHCb na Velkém hadronovém urychlovači (LHC) detekoval dvě doposud neviděné částice a náznaky existence třetí. Tyto subatomární částice byly už dříve teoreticky předpovězeny v tzv. kvarkovém modelu. Jedná se o baryony - druh částic, ke kterému patří také protony, z jejichž srážek vznikly. Vědci si od podrobnějšího studia těchto částic slibují odhalení mechanismu, který drží pohromadě kvarky - jedny ze základních stavebních kamenů hmoty.
celý článekVýzkumníkům v CERNu se podařilo dosáhnout prvního urychlení elektronů v plazmové vlně
Kolaboraci vědců AWAKE se podařilo poprvé urychlit elektrony s pomocí vlnového pole generovaného protony procházejícími plazmatem. Jde o první výsledky zcela nového přístupu k urychlování částic ve vědeckých experimentech. Tento přístup by mohl v budoucnu nahradit dosavadní postupy aplikované v dnešních nejsilnějších urychlovačích. Výsledky experimentu byly publikovány v srpnovém čísle magazínu Nature.
celý článekPo šesti letech od objevu higgsova bosonu vědci pozorovali jeho teoreticky nejčastější rozpad
Ve velkém hadronovém urychlovači (LHC) se vědci věnují studiu fundamentálních částic, které tvoří běžnou hmotu kolem nás, tedy atomy, protony, kvarky a další. Jednou z takových částic je také higgsův boson, jehož existenci se v roce 2012 podařilo právě v LHC potvrdit. Jde o částici, která dává hmotě hmotnost a šlo o jednu z posledních důležitých částic hmoty předpovězených standardním modelem fyziky. Nyní se vědcům podařilo pozorovat rozpad higgsova bosonu na spodní kvarky, podle předpovědí standardního modelu by mělo jít o nejčastější výsledek jeho rozpadu. Od objevení higgsova bosonu před šesti lety však tento rozpad zatím nepozorovali.
celý článekVědci poprvé pozorovali rozpad higgsova bosonu na dva b qarky
Vědci pracující na velkém hadronovém urychlovači částic LHC detekovali rozpad higgsova bosonu na pár b qarků - akce, která byla předpovězena standardním modelem fyziky. Podle modelu by měl rozpad nastávat zhruba v 60 % reakcí, vědcům se ale doteď nedařilo jej detekovat. Higgsův boson byl objeven v roce 2012 a jde o subatomární částici která dává ostatním částicím hmotnost.