do not follow here
Juno < LIVING fUTURE

Příští týden se vydá na pětiletou cestu k planetě Jupiter vesmírná sonda Juno

5. srpna odstartuje raketa Atlas V 551 s vesmírnou sondou Juno z floridského mysu Canaveral. Jejím cílem je plynný obr Jupiter, kde bude zkoumat gravitační a magnetické pole planety, její atmosféru a složení. Cílem mise není ani jeden z měsíců planety, sonda se bude soustředit pouze na giganta zahaleného do hlubokých oblaků.Ke svému cíli doletí sonda Juno v červenci 2016, kde vstoupí na polární oběžnou dráhu planety. Na své cestě využije gravitační asistence Země, kolem které proletí zhruba dva roky po startu. Bude obíhat velmi blízko Jupiteru, při některých průletech až na pouhých několik tisíc kilometrů. Eliptická dráha zavede orbitální sondu také relativně daleko od planety, což jí umožní prozkoumat důkladně její magnetické pole na více místech.

Vědci doufají, že jim nové informace o největší planetě ve sluneční soustavě umožní lépe pochopit fungování planet jako takových. Chtějí prozkoumat jak z planety uniká teplo, jaké různé proudy v jejím nitru vznikají a jakým způsobem vzniká její magnetické pole.

Po asi jednom roce aktivního pozorování planety Jupiter ukončí vesmírná sonda Juno své operace a skončí v hlubinách plynného obra.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Juno

tag icon
Další články z kategorie
Juno
Načítám stránku...
x zrušit