Vesmírná rentgenová observatoř Chandra poprvé vyfotila proud hmoty přitahovaný černou dírou

Astronomové z NASA zamířili vesmírný teleskop Chandra směrem ke galaxii NGC 3115 a podařilo se jim poprvé zachytit masivní proud materiálu od hvězd v centru galaxie k jejímu středu, kde se ukrývá supermasivní černá díra. Pro vědce nejde o žádné převratné zjištění, existence podobných proudů se předpokládala, doposud však nebyl tento jev zachycen na kameře.

Galaxie NGC 3115

Galaxie NGC 3115 kompozice snímků z vesmírné observatoře Chandra v rentgenovém záření (modře) a pozemního teleskopu VLT ve viditelném světle. V centru galaxie NGC 3115 je supermasivní černá díra, která nasává materiál z okolních hvězd. S pomocí měření teploty plynů v okolí středu galaxie vědci mohou určit oblast gravitačního vlivu černé díry, tzv. bondiho radius, který se u této černé díry nachází ve vzdálenosti 700 světelných let od jejího středu.Na snímku, kde jsou data z rentgenové observatoře Chandra zobrazeny modrou barvou, lze pozorovat jak gravitace černé díry ve středu galaxie krade materiál hvězdám, které obíhají příliš blízko. 

Plyny, které směřují do černé díry jsou s přiblížením k horizontu události stlačovány a jejich teplota roste. Právě růst teploty materiálu umožnil astronomům určit hranici, kde začíná vliv černé díry, u galaxie NGC 3115 detekovali počátek zvyšování teplot ve vzdálenosti 700 světelných let od černé díry.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Černé díry
tag icon
Další články z kategorie
Černé díry