do not follow here
Raketoplán < LIVING fUTURE

Bývalý administrátor NASA Mike Griffin chce znovuoživit americké raketoplány

Mike Griffin byl hlavou NASA v době, kdy program Constellation, který vyhlásil prezident G. W. Bush, ještě měl budoucnost (prezident Obama po svém zvolení program zrušil). Agendou Griffina tehdy bylo co nejdříve přestat utrácet obrovské množství dolarů za provoz starých raketoplánů a převést tyto zdroje do vývoje nových raket Ares I a Ares V a do vesmírné lodi Orion, které byly součástí Constelation.Dnes, kdy je program Constellation zrušen, vývoj raket zastaven a výroba Orionu (MPCV) zpožděná, se mu zdá jako nejvhodnější řešení pokračovat v létání do vesmíru raketoplány. Zmiňuje to ve svém e-mailu, který rozeslal mezi zaměstnance NASA. 

Svou změnu postoje vysvětluje rozdílnou situací. V době, kdy byl administrátorem NASA, měl omezený rozpočet a chtěl obětovat provoz raketoplánů pro vývoj nových prostředků pro dopravu astronautů do vesmíru, dnes ale nevidí důvod v ukončení programu, který nemá několik let co nahradit.

Letka vysloužilých raketoplánů NASA je už v procesu přípravy pro vystavení v muzeích v USA. Amerika ukončením jejich provozu přišla o aktuálně jediný způsob dopravy svých astronautů do vesmíru a je nucena využívat zakoupených míst v ruských sojuzech. Po roce 2015, možná s mírným zpožděním, by měla americká vesmírná agentura začít kupovat dopravu astronautů na oběžnou dráhu od soukromých amerických společností, nejblíže tomuto kontraktu je SpaceX se svou vesmírnou lodí Dragon.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Raketoplán

Načítám stránku...
x zrušit