Americká a kanadská vesmírná agentura testují na ISS technologii pro robotický servis satelitů

Mise nese název Robotic Refueling Mission (RRM) a jejím cílem je vyzkoušet některé nové technologie a získat více informací pro vývoj automatických vesmírných, které budou obsluhovat družice na oběžné dráze. Modul RRM je velký asi jako pračka a dostal se na ISS při posledním letu raketoplánu Atlantis do vesmíru v červenci.

Servis satelitů na oběžné dráze

Servis satelitů na oběžné dráze Údržba satelitů a prodlužování doby jejich fungování je jednou z činností ve vesmíru, které by mohly být pro jejich provozovatele výnosné.NASA se snaží vyvinout robotické sondy, které budou moci udržovat satelity na oběžné dráze, opravovat je, doplňovat jim palivo a případně i měnit jejich oběžnou dráhu. Výrazně by se tak prodloužila životnost těchto satelitů a společnosti, které je provozují ušetří další náklady díky menší potřebě vynášet stále nové družice do vesmíru. NASA předpokládá, že pokud se servis satelitů prokáže jako výnosná činnost, soukromá sféra ji postupně převezme od vládních agentur.

RRM je první vlaštovkou, která otestuje proveditelnost navržených postupů ve vesmíru, první test by měl proběhnout v lednu 2012.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Servis satelitů