do not follow here
Progress < LIVING fUTURE

Další ruské selhání, zásobovací loď Progress 44 se zřítila krátce po startu i s nákladem pro ISS

Krátce po startu se ve středu ruská raketa Sojuz-U společně se svým nákladem, vesmírnou zásobovací lodí Progress 44 (Progress M-12M), zřítila zpět na povrch Země. Jde už o druhou závažnou poruchu na raketách, které využívá ruská vesmírná agentura Roskosmos, minulý čtvrtek se nepodařilo dostat na určenou oběžnou dráhu telekomunikační satelit.Podle vyjádření představitelů Roskosmosu se krátce po startu objevila závada na finálním stupni rakety, která zapříčinila příliš brzké ukončení zážehu motorů. Výsledkem bylo dosažení špatné oběžné dráhy, ze které se potom Progress zřítil do ruské provincie Altaj, asi 1500 kilometrů severovýchodně od Bajkonuru. Následovala hlasitá exploze a vybitá okna v okolí dopadu vesmírného nákladu, žádné oběti na životech ani zranění nebyly hlášeny.

Progress vezl na Mezinárodní vesmírnou stanici tři tuny zásob. Naštěstí je nyní orbitální stanice dostatečně zásobená a aktuální stav zásob by měl vydržet na celý jeden rok. Problémem by ale mohl být nosič, raketa Sojuz-U, která je svojí strukturou i zařízením podobná raketě Sojuz-FG, která do vesmíru vynáší posádku ISS ve vesmírné lodi sojuz. Kdyby závada, která nehodu způsobila byla společná pro obě rakety, mohlo by se stát, že mezinárodní společenství států ztratí možnost dopravit na ISS novou posádku astronautů.

Roskomos už dříve pozastavil provoz svých raket Proton-M, které za posledních devět měsíců prošly několika nevydařenými starty. Starty těchto raket budou odloženy do doby než se přijde na to, co způsobilo předchozí selhání. 

Středeční nehoda je první u vesmírné lodi progress za celou dobu, co létá k ISS, vzhledem k tomu, že na ISS zároveň létají také zásobovací lodi z Evropy a Japonska, případné pozastavení provozu progressu operace na orbitální stanici neohrozí. Při dlouhodobější absenci zásobování stanice z Ruska by ale mohlo dojít ke snížení počtu astronautů na ISS z šesti zpět na tři.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Progress

tag icon
Další články z kategorie
Progress
Načítám stránku...
x zrušit