do not follow here
Oběžná dráha < LIVING fUTURE

Vědci navrhují přivést na oběžnou dráhu Země malou planetku, budeme mít nový měsíc?

Vědci z pekingské Tsinghua University publikovali studii, která navrhuje zachycení planetky gravitací Země. Podobný proces relativně často probíhá například u planety Jupiter, která svou obrovskou gravitací zachycuje planetky a komety, které kolem ní prolétají. Jen s malou pomocí vedoucí k navýšení rychlosti vybrané planetky ji lze podle čínských vědců umístit na oběžnou dráhu Země, kde může být detailně prozkoumána.U Země nelze očekávat, že by v blízké době přirozeně získala nový satelit, když už se nějaký přiblíží, zemská gravitace pouze změní jeho dráhu. Planetka, která by zřejmě byla vybrána ze skupiny objektů NEO (Near Earth Objects), bude potřebovat pouze relativně nízké navýšení rychlosti a postrčení správným, velmi přesně vypočítaným směrem.

Ačkoliv může tento nápad vyvolat obavy z nebezpečí pádu planetky na Zemi a způsobení spoušti na povrchu planety, není třeba panikařit. Čínští vědci ve své studii navrhují vybrat planetku o průměru kolem deseti metrů, která pro vědecké účely postačí a při případném pádu na Zemi shoří v atmosféře. Vybraný kandidát proletí v blízkosti Země v roce 2049, což dává vědcům dostatek času na důkladnou přípravu.

Samotná myšlenka zachycení planetky není nic nového, už mnohem dříve se uvažovalo o zachycení větší planetky a těžbě materiálu, který se v ní ukrývá. Získávání materiálu přímo ve vesmíru by z ekonomického hlediska mohlo být za určitých podmínek výhodnější než jeho doprava ze Země. 
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Oběžná dráha

tag icon
Další články z kategorie
Oběžná dráha
Načítám stránku...
x zrušit