NASA pomůže společnosti ATK s vývojem hybridní rakety Liberty

Americká agentura pro letectví a vesmír (NASA) podepsala se společností Alliant Techsystems (ATK) dohodu o spolupráci při vývoji nové nosné rakety Liberty. Liberty bude založena na už existujících technologií z raketoplánů, evropských raket Ariane a technologií vyvinutých pro zrušený americký program Constellation.

Liberty

Liberty raketa vyvíjená ve spolupráci americké společnosti ATK a evropské Astrium. Měla by nahradit plánovanou raketu NASA, Ares I, měla by však být levnější na vývoj i provoz, zejména díky použití již existujících systéml jako je například první stupeň rakety Ariane 5.Spodní část Liberty by měla vzejít z přídavných raket na tuhé palivo, které vynášely do vesmíru americké raketoplány. Horní polovina Liberty by měla být tvořena stupněm poháněným tekutým palivem, který vychází z evropské rakety Ariane.

Ačkoliv Ariane vynáší hlavně satelity na oběžnou dráhu Země, při původních návrzích se počítalo s dopravou malého evropského raketoplánu do vesmíru. Tento smysl by mohla evropským technologiím vrátit právě společnost ATK, která má v plánu poskytovat Liberty pro starty pilotovaných lodí k ISS. Není však jasné, které vesmírné lodě by s Liberty do vesmíru létaly, společnosti, které je vyvíjí už totiž počítají s jinými raketami jako je například Atlas V a Falcon.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Rakety