Skotský geolog přežil dva dny v uzavřené místnosti a dýchal pouze kyslík vyráběný rostlinami

Experiment byl organizátory označen za úspěšný, profesor Iain Stewart z Plymouth University přežil 48 hodin v uzavřené místnosti s více než stovkou rostlin o velikosti 8 x 2 x 2,5 metru. Pokus však měl své vedlejší účinky, profesor si v jeho průběhu stěžoval na silné bolesti hlavy a byl velmi unavený. "Zpočátku jsem se obával, že budu lapat po dechu, ale nebylo to nic takového", řekl profesor po ukončení experimentu.

Iain Stewart

Iain Stewart Skotský geolog, který podstoupil dvoudenní experiment, kdy v uzavřeném prostoru dýchal pouze kyslík vyráběný rostlinami.Teplota i vlhkost byly přizpůsobeny rostlinám, které v místnosti nazvané Eden spotřebovávaly oxid uhličitý, který profesor vytvářel, a vytvářely fotosyntézou kyslík k dýchání. Jednou z hlavních aktivit profesora Iaina Stewarta během jeho pobytu v Edenu bylo zalévání těchto rostlin. Ve vzduchu v uzavřené místnosti bylo 10-12 % kyslíku, podobné hodnoty se vyskytují ve výškách kolem 4500 metrů nad mořem.

Celý experiment byl zaznamenán bristkou veřejnoprávní televizí BBC, která připravuje dokument na toto téma How Plants Made The World.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Kolonizace vesmíru