do not follow here
Velký třesk < LIVING fUTURE

Z pouště Atacama až k velkému třesku, teleskop VLT zkoumá vesmír ve vzdálené minulosti

Astronomové Evropské jižní observatoře (ESO) zkoumají pomocí jednoho z nejsilnějších teleskopů současnosti hlubokou minulost vzdáleného vesmíru. Pomocí teleskopu VLT (Very Large Telescope) v Chile porovnávají strukturu vesmíru v období mezi 780 miliony a 980 miliony let po velkém třesku. Na začátku tohoto období byl vesmír plný tzv. neutrálního vodíku, ale už o pouhých 200 milionů let později výrazně kleslo jeho množství na hodnoty podobné těm současným.Teleskop VLT je tak silný, že s ním astronomové pozorují světlo z doby, kdy vesmír existoval pouhých 750 milionů let. V tomto období probíhala re-ionizace, proces, při kterém se neutrální vodík roztrousil po vesmíru a přeměnil v nabité částice. Re-ionizace byla jednou z největších změn, která ve vesmíru proběhla od jeho vzniku. Pozorování astronomů teď poukazují na to, že tato proběhla relativně rychle, v řádu stovek miliónů let.

S pomocí čtyř vzájemně propojených teleskopů VLT se astronomové při svém pátrání zaměřili na ultrafialové záření ze vzdálených galaxií. Právě UV záření totiž způsobuje přeměnu neutrálního vodíku na ionizovaný plyn a zároveň s tímto procesem zaniká. A právě rozdíly ve vyzařování galaxií v ultrafialovém spektru pomohly astronomům získat nové informace o procesu re-ionizace a o tom, kdy probíhala.

VLT je schopný pozorovat pouze konec této epochy vývoje vesmíru, pro nahlédnutí do ještě větší minulosti, na začátek re-ionizace a na to jak vypadala struktura vesmíru ještě dříve, si budou muset astronomové počkat ještě několik let na spuštění observatoří nové generace. Těmi bude například vesmírný teleskop Jamese Webba nebo také E-ELT teleskop v Chilských horách.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Velký třesk

tag icon
Další články z kategorie
Velký třesk
Načítám stránku...
x zrušit