Nejnovější zprávy z kategorie

E-ELT

ESO dala finální souhlas s výstavbou největšího optického teleskopu na světě

ESO dala finální souhlas s výstavbou největšího optického teleskopu na světě

9. prosince 2014 Evropská jižní observatoř (European South Observatory, ESO) dala finální souhlas k výstavbě gigantického teleskopu v Čile. E-ELT (European Extremely Large Telescope) je největší plánovaný optický teleskop, který předčí i všechny, které se teprve budou stavět, jeho hlavní zrcadlo bude mít v průměru 39,3 metrů a bude se skládat ze 798 šestiúhelníkových zrcadel o průměru jeden a půl metru. Stavba bude trvat osm let a spolkne celou miliardu eur, vědci však od nového teleskopu očekávají nejostřejší snímky v bezprecedentním detailu. První světlo by měl teleskop analyzovat v roce 2022.

Z pouště Atacama až k velkému třesku, teleskop VLT zkoumá vesmír ve vzdálené minulosti

Z pouště Atacama až k velkému třesku, teleskop VLT zkoumá vesmír ve vzdálené minulosti

27. října 2011 Astronomové Evropské jižní observatoře (ESO) zkoumají pomocí jednoho z nejsilnějších teleskopů současnosti hlubokou minulost vzdáleného vesmíru. Pomocí teleskopu VLT (Very Large Telescope) v Chile porovnávají strukturu vesmíru v období mezi 780 miliony a 980 miliony let po velkém třesku. Na začátku tohoto období byl vesmír plný tzv. neutrálního vodíku, ale už o pouhých 200 milionů let později výrazně kleslo jeho množství na hodnoty podobné těm současným.

Evropský extrémně velký teleskop má zelenou, Chile poskytlo ESO další kus území

Evropský extrémně velký teleskop má zelenou, Chile poskytlo ESO další kus území

18. října 2011 European Extremely Large Telescope (E-ELT), tak se jmenuje budoucí observatoř, která bude ležet nedaleko observatoře Paranal, kde už stojí čtyři teleskopy ESO (European Southern Observatory) tvořící VLT (Very Large Telescope). Alfredo Moreno, ministr zahraničí Chile a Tim de Zeeuw, ředitel ESO podepsali dohodu, která umožňuje výstavbu nového obřího teleskopu E-ELT nedaleko hory Cerro Armazones.

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.

Naše místo ve vesmíru

Naše místo ve vesmíru, díl 3: Okolí deseti světelných let (update 2018)

V okolí sluneční soustavy se nachází mezihvězdné vakuum, rozsáhlý prostor, který je plný ničeho. Přesto v něm najdeme několik smítek, která září na naší noční obloze a která vědce nesmírně zajímají, jde totiž o nejbližší hvězdy, sousedy našeho Slunce. V následujícím díle našeho seriálu Naše místo ve vesmíru prozkoumáme hvězdy, které se nachází v bublině s poloměrem deset světelných let a středem v naší hvězdě.

Související kategorie zpráv
    Další zprávy