do not follow here
Teleskopy < LIVING fUTURE

Evropský extrémně velký teleskop má zelenou, Chile poskytlo ESO další kus území

European Extremely Large Telescope (E-ELT), tak se jmenuje budoucí observatoř, která bude ležet nedaleko observatoře Paranal, kde už stojí čtyři teleskopy ESO (European Southern Observatory) tvořící VLT (Very Large Telescope). Alfredo Moreno, ministr zahraničí Chile a Tim de Zeeuw, ředitel ESO podepsali dohodu, která umožňuje výstavbu nového obřího teleskopu E-ELT nedaleko hory Cerro Armazones.E-ELT bude obsahovat hlavní zrcadlo o průměru 40 metrů a bude snímat optické světlo a světlo o vlnových délkách blízkých infračerveným. Zrcadlo mělo být původně ještě o dva metry větší, aby mohl teleskop pozorovat exoplanety obíhající vzdálené hvězdy, kvůli snaze o rychlejší dokončení a snížení nákladů bylo ale oproti původním plánům zmenšeno.

Nový teleskop bude také integrovaný do sítě s ostatními teleskopy ESO, které jsou součástí observatoře Paranal vzdálené asi 20 kilometrů od místa, kde bude stát E-ELT. První vědecká měření by mohla být pořízena s pomocí E-ELT v roce 2022.

S podepsáním nové dohody se také zvětšuje oblast chráněná chilskou vládou před světelným znečištěním na 1270 kilometrů čtvečních.

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Teleskopy

tag icon
Další články z kategorie
Teleskopy
Načítám stránku...
x zrušit