ESO dala finální souhlas s výstavbou největšího optického teleskopu na světě

Evropská jižní observatoř (European South Observatory, ESO) dala finální souhlas k výstavbě gigantického teleskopu v Čile. E-ELT (European Extremely Large Telescope) je největší plánovaný optický teleskop, který předčí i všechny, které se teprve budou stavět, jeho hlavní zrcadlo bude mít v průměru 39,3 metrů a bude se skládat ze 798 šestiúhelníkových zrcadel o průměru jeden a půl metru. Stavba bude trvat osm let a spolkne celou miliardu eur, vědci však od nového teleskopu očekávají nejostřejší snímky v bezprecedentním detailu. První světlo by měl teleskop analyzovat v roce 2022.

ELT

ELT Extremely Large Telescope bude ležet nedaleko stávající observatoře Paranal v Chilských horách. První vědecká pozorování by mohla proběhnout už za deset let.Stavební práce na vrcholku Cerro Armazones začaly už v létě, kdy se začala stavět silnice a upravovat vrcholek hory pro stavbu teleskopu. Následovat bude samotná stavba teleskopu, který se nachází asi 20 kilometrů od další stanice ESO Paranal.

ESO je mezinárodní astronomická organizace sdružující 16 zemí včetně České republiky. Tato organizace provozuje v jižní Americe několik technologicky pokročilých teleskopů. Mezi nimi například VLT (Very Large Telescope), astronomický interferometr ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) a šest dalších, všechny umístěné v horách v severním Čile.

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Další zprávy z kategorie
ELT

Astronomové zjistili u blízké exoplanety hmotnost i velikost, mohla by být vhodným kandidátem pro detailní pozorování atmosféry

Vědcům z programu CARMENES se podařilo objevit novou exoplanetu u blízké hvězdy Gliese 486. Na rozdíl od ostatních exoplanet dokáží astronomové pozorovat Gliese 486b dvěma různými metodami a díky tomu určit nejen její velikost, ale také hmotnost a hustotu. Unikátní pozice planety i hvězdy zřejmě umožní pozorování její atmosféry.

celý článek

Z pouště Atacama až k velkému třesku, teleskop VLT zkoumá vesmír ve vzdálené minulosti

Astronomové Evropské jižní observatoře (ESO) zkoumají pomocí jednoho z nejsilnějších teleskopů současnosti hlubokou minulost vzdáleného vesmíru. Pomocí teleskopu VLT (Very Large Telescope) v Chile porovnávají strukturu vesmíru v období mezi 780 miliony a 980 miliony let po velkém třesku. Na začátku tohoto období byl vesmír plný tzv. neutrálního vodíku, ale už o pouhých 200 milionů let později výrazně kleslo jeho množství na hodnoty podobné těm současným.

celý článek