ELT < LIVING fUTURE

ESO dala finální souhlas s výstavbou největšího optického teleskopu na světě

Evropská jižní observatoř (European South Observatory, ESO) dala finální souhlas k výstavbě gigantického teleskopu v Čile. E-ELT (European Extremely Large Telescope) je největší plánovaný optický teleskop, který předčí i všechny, které se teprve budou stavět, jeho hlavní zrcadlo bude mít v průměru 39,3 metrů a bude se skládat ze 798 šestiúhelníkových zrcadel o průměru jeden a půl metru. Stavba bude trvat osm let a spolkne celou miliardu eur, vědci však od nového teleskopu očekávají nejostřejší snímky v bezprecedentním detailu. První světlo by měl teleskop analyzovat v roce 2022.

ELT

ELT Extremely Large Telescope bude ležet nedaleko stávající observatoře Paranal v Chilských horách. První vědecká pozorování by mohla proběhnout už za deset let.Stavební práce na vrcholku Cerro Armazones začaly už v létě, kdy se začala stavět silnice a upravovat vrcholek hory pro stavbu teleskopu. Následovat bude samotná stavba teleskopu, který se nachází asi 20 kilometrů od další stanice ESO Paranal.

ESO je mezinárodní astronomická organizace sdružující 16 zemí včetně České republiky. Tato organizace provozuje v jižní Americe několik technologicky pokročilých teleskopů. Mezi nimi například VLT (Very Large Telescope), astronomický interferometr ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) a šest dalších, všechny umístěné v horách v severním Čile.

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
ELT
tag icon
Další články z kategorie
ELT