Astronomické observatoře se připravují na průlet planetky YU55 mezi Zemí a Měsícem

29. 10. 2011
8. listopadu se k Zemi přiblíží planetka známá pod označením 2005 YU55, která patří do skupiny NEO objektů (Near Earth Objects) obíhajících Slunce v blízkosti Země. YU55 proletí ve vzdálenosti 325 tisíc kilometrů od Země, což ji zavede mezi Zemi a oběžnou dráhu Měsíce, žádné nebezpečí ale nehrozí. Podobně velký se objekt se k Zemi přiblížil naposled v roce 1976 a další takový k nám přiletí až v roce 2028.
Na průlet se připravuje spousta velkých pozemních observatoří, včetně několika teleskopů NASA. Už 4. listopadu začnou YU55 pozorovat antény soustavy teleskopů NASA Deep Space Network (DSN). Ačkoliv tato síť teleskopů bývá využívána pro komunikaci s vesmírnými sondami ve sluneční soustavě, využívá se také pro zkoumání vesmíru s pomocí radiových a radarových vln. V den největšího přiblížení se k DSN připojí také obrovský radioteleskop Arecibo v Portoriku.
Kromě velkých observatoří, které hodlají pořídit detailní snímky povrchu asi 400 metrů velké planetky, se na událost připravují také amatérští astronomové po celém světě. Jejich pozorování ale bude komplikovat velmi tmavý povrch, který odráží jen velmi málo světla, pozorování tedy bude možné pouze s citlivými přístroji nebo v jiném než optickém spektru.
Začátkem listopadu proletí mezi Zemí a Měsícem půlkilometrová planetka 2005 YU55
25. 6. 2011 Planetka pojmenovaná 2005 YU55 se k Zemi přiblíží nejvíce 8. listopadu letošního roku na 325,000 kilometrů. Znovu se podobně velký objekt k Zemi přiblíží až v roce 2028, kdy okolí Země navštíví obávaný Apophis. Planetka, která má kulatý tvar a asi 400 metrů na šířku, se dostane mezi oběžnou dráhu Měsíce a Země bude ostře sledovaná astronomy po celé Zemi.
K planetce 2005 YU55 sice nepoletí žádná vesmírná sonda, nicméně astronomové už teď připravují své pozemní observatoře, se kterými by měli prolétající těleso sledovat v dostatečném detailu. Na průlet se připravují radarové, infračervené i optické přístroje.
Podle NASA nehrozí žádné výrazné nebezpečí srážky se Zemí, planetka by měla proletět ve vzdálenosti 0,85 poloměru oběžné dráhy Měsíce. Během svého přiblížení by měla být planetka dobře pozorovatelná ze severní polokoule.
Podle Dona Yeomanse, manažera programu NASA pro Near-Earth Object Programme Office, by astronomové měli být schopni s pomocí radioteleskopů v Goldstone v Kalifornii získat obrázky s vysokým rozlišením, daleko vyšším než například nedávné průlety vesmírných sond kolem planetek. Na obrázcích by mohlo jít rozeznat úkazy na povrchu o velikosti kolem 5 metrů.

Zdroj: NASA
Během letošního roku se k Zemi přiblíží také kometa Elenin, která je sice několikrát větší, ale proletí v mnohem větší vzdálenosti od Země než planetka 2005 YU55.
Více informací
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích