Astronomové z americké univerzity přišli na to, jak vznikají tajemné modré hvězdy

4. 11. 2011
Hvězdy Hvězdokupy Bílí trpaslíci

Modří opozdilci (blue stragglers) jsou staré hvězdy, které se zdají být mladší než ve skutečnosti jsou. Astronomové je pozorují ve hvězdokupách, ve kterých vznikají všechny hvězdy najednou, modří opozdilci ale září jasným namodralým světlem, což naopak indikuje, že jsou mladší než hvězdy v jejich okolí. Astronomové z Chicagské Northwestern University přišli podle studie publikované v časopise Nature s důkazem objasňující vznik této kategorie hvězd, jsou to kanibalové, kteří pomalu konzumují svého souputníka.

Střed Mléčné dráhy

Střed Mléčné dráhy Centrum naší galaxie zachycené Hubblovým teleskopem při hledání masivních exoplanet v blízkosti jejich mateřských hvězd. Při tomto průzkumu se astronomům podařilo najít 42 "modrých opozdilců" vyznačených zeleným zakroužkováním. Jde o hvězdy, které nezapadají do svého okolí, protože se zdají být mladší než sousední hvězdy.Existence modrých opozdilců astronomy znervózňovala už od jejich objevení v roce 1953, tyto hvězdy totiž nezapadaly do svého okolí a neodpovídaly žádné teorii evoluce hvězd. Časem se objevilo několik tezí, které se snažily jejich původ vysvětlit v podstatě dvěma různými způsoby, buďto museli modří opozdilci odněkud získávat množství hmoty, nebo se do svého okolí dostaly odjinud.

Astronom Aaron M. Geller spolu s Robertem Mathieu využili ke svému pozorování observatoř WIYN v Arizoně, jejíž optický teleskop zaměřili na hvězdokupu NGC 188 v souhvězdí Cepheus. NGC 188 je jednou z nejstarších hvězdokup, přesto se v ní nachází 21 známých masivních modrých hvězd (z celkových tří tisíc v celé hvězdokupě). Svá pozorování využili k porovnání několika hlavních teorií vzniku modrých opozdilců, zaměřili se hlavně na kolize hvězd, jejich spojení a také na transfer hmoty mezi hvězdami.

Při zkoumání modrých opozdilců přišli na to, že většina těchto hvězd jsou součástí binárního systému. "Ve skutečnosti nás k našemu závěru navedli právě souputníci modrých opozdilců, kteří dokonce nejsou ani vidět" řekl Aaron Geller. Gravitační efekt ukrytých partnerů sledovaných hvězd je jasně prozradil svým gravitačním vlivem na pozorované hvězdy. Jejich masa se podle pozorování astronomů pohybuje kolem poloviny masy našeho Slunce, což odpovídá kategorii bílých trpaslíků, zbylých jader hvězd, které přišly o své horní vrstvy.

Zbylé teorie kolize nebo sloučení hvězd by vyžadovaly mnohem větší masu sekundární hvězdy, podle astronomů Gellera a Mathieu to znamená, že modří opozdilci vznikají přenosem hmoty mezi hvězdami. Masivní modré hvězdy nasávají horní vrstvy svého souputníka, což jim dovoluje spalovat materiál ve svém nitru ve větší míře, a to dává vznik modré barvě, kterou astronomové pozorují.

Geller a Mathieu se v příštím roce dočkají možnosti pozorování hvězdokupy NGC 188 vesmírným teleskopem Hubble. Silnější přístroj jim dovolí zaměřit se právě na souputníky modrých opozdilců, což, jak doufají, jim pomůže vnést další světlo do evoluce těchto tajemných hvězd.
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Hvězdy

Objev exoplanety v blízkosti bílého trpaslíka - na místě, kde by neměla přežít

18. 9. 2020 (novější než zobrazený článek)

Objev exoplanety v blízkosti bílého trpaslíka - na místě, kde by neměla přežítMezinárodní tým astronomů objevil první netknutou planetu obíhající velmi blízko bílému trpaslíku. Jedná se o hustý zbytek jádra hvězdy podobné Slunci v jehož okolí panují pro planety nehostinné podmínky. Vědci zatím neví, jak může exoplaneta v takovém prostředí přežít, její existenci si tak zatím neumí vysvětlit.

celý článek

Trojhvězdu GW Orionis obklopují prstence materiálu obíhající v různých rovinách

8. 9. 2020 (novější než zobrazený článek)

Trojhvězdu GW Orionis obklopují prstence materiálu obíhající v různých rovináchDva vědecké týmy pracující s radiovou observatoří ALMA a teleskopem VLT v Čile prozkoumaly první známý případ protoplanetárního disku s výrazně neuspořádanými prstenci. Hned tři prstence obíhají mladou trojhvězdu GW Orionis a v budoucnosti z jejich materiálu vzniknou exoplanety. Vědce tento systém velmi zajímá, ukazuje jim totiž, jak se rodí planety v prostředí tří hvězd, které se vzájemně svou gravitací ovlivňují.

celý článek

Pozorování Hubblovým teleskopem odhalila příčinu pohasnutí hvězdy Betelgeuse ze začátku tohoto roku

17. 8. 2020 (novější než zobrazený článek)

Pozorování Hubblovým teleskopem odhalila příčinu pohasnutí hvězdy Betelgeuse ze začátku tohoto rokuPozorování vesmírným teleskopem Hubble odhalují příčinu pohasnutí jedné z nejjasnějších hvězd na noční obloze začátkem letošního roku. Hvězda Betelgeuse koncem loňského a začátkem tohoto roku zářila o desítky procent slaběji, než je běžné. Podle nového výzkumu to bylo způsobeno oblakem materiálu vyvrženého z hvězdy, který zablokoval část jejího světla.

celý článek

Kolem černé díry v jádru Mléčné dráhy obíhá hvězda, která se pohybuje 8 % rychlosti světla

16. 8. 2020 (novější než zobrazený článek)

Kolem černé díry v jádru Mléčné dráhy obíhá hvězda, která se pohybuje 8 % rychlosti světla V jádru naší galaxie dřímá supermasivní černá díra, kolem které obíhají stovky hvězd. Nejkratší oběžnou dráhu z nich má hvězda s označením S62, její přiblížení k černé díře způsobuje, že se pohybuje 8 % rychlosti světla. Tato rychlost ovlivňuje nejen oběžnou dráhu hvězdy, ale způsobuje také další efekty, například dilataci času.

celý článek

U mladé hvězdy ve vzdálenosti 30 světelných let byla objevena exoplaneta velikosti Neptunu

25. 6. 2020 (novější než zobrazený článek)

U mladé hvězdy ve vzdálenosti 30 světelných let byla objevena exoplaneta velikosti NeptunuU mladé hvězdy AU Microscopii (AU Mic) se nachází exoplaneta AU Mic b o velikosti planety Neptun. V blízkosti Slunce je známo jen pár exoplanet obíhajících velmi mladou hvězdu. Tento nový objev umožní astronomům studii evoluce mladých hvězdných systémů, což jim na oplátku napoví, jak mohly vzniknout planety ve sluneční soustavě.

celý článek

První rentgenový záblesk od hvězdy v rané fázi vývoje

22. 6. 2020 (novější než zobrazený článek)

První rentgenový záblesk od hvězdy v rané fázi vývojeAstronomům se s pomocí vesmírného teleskopu Chandra podařilo detekovat záblesk rentgenové radiace od velmi mladé hvězdy. Nese označení HOPS 383, nachází se 1 400 světelných let daleko a až bude starší, bude se podobat Slunci. Nyní ji ale astronomové pozorují ještě s akrečním diskem materiálu, který protohvězda konzumuje. Jde o první detekci rentgenového záření od takové hvězdy v takto brzké fázi jejího vývoje.

celý článek

Desetina lithia v naší glaxii pochází z hvězdných explozí

4. 6. 2020 (novější než zobrazený článek)

Desetina lithia v naší glaxii pochází z hvězdných explozíTým vědců vedený astrofyzikem Sumnerem Starrfieldem z Arizona State University zjistil, že velká část lithia v naší galaxii pochází z explozí označovaných jako klasické novy. Pro svůj výzkum vědci zkombinovali teorii, laboratorní studie a přímá pozorování. Výsledky výzkumu byly publikovány v magazínu Astrophysical Journal.

celý článek