do not follow here
Fobos-Grunt < LIVING fUTURE

Ruská vesmírná sonda Fobos-Grunt zůstala po závadě na motoru na oběžné dráze Země

V úterý krátce po deváté hodině večer středoevropského času odstartovala raketa Zenit-2 z kosmodromu Bajkonur, jejím nákladem je vesmírná sonda Fobos-Grunt směřující k jednomu z měsíců planety Mars, Phobos. Start proběhl úspěšně, sonda ale měla asi 5 hodin po startu provést manévr, který by ji navedl na trajektorii směřující na Mars. Tento manévr neproběhl, "Vypadá to jakoby motor nepracoval správně" řekl Vladimir Popovkin, šéf Roskosmosu.Operátoři v řídícím centru ztratili se sondou na nějakou dobu kontakt a nevěděli, kde se nachází. Fobos-Grunt zatím zůstává spojena s posledním stupněm rakety, což jí dává ještě naději na úspěšné dokončení mise. Sonda zatím zůstává obíhat Zemi a Rusové mají ještě asi tři dny na to, aby problém vyřešili, dokud mají baterie sondy dostatek energie.

Jde o první ruskou meziplanetární misi po dlouhých letech, naposledy se o prozkoumání Marsu zblízka pokoušeli Rusové v roce 1996 s misí Mars 96, raketa s vesmírnou sondou ale shořela při startu v atmosféře. Cílem sondy je na Phobosu přistát, odebrat vzorky a s těmi doletět v roce 2014 zpátky na Zem.

Fobos-Grunt je také první čínskou příležitostí pro zkoumání vzdáleného tělesa, od hlavní sondy se po příletu k Marsu oddělí čínská orbitální sonda Yinghuo-1, která zůstane kroužit kolem Marsu. Vesmírná sonda Yinghuo-1 bude zkoumat povrch planety Mars, její atmosféru, ionosféru a magnetické pole.

Aby toho nebylo málo, je součástí mise také Living Interplanetary Flight Experiment neziskové organizace Planetary Society, kterou založil v roce 1980 Carl Sagan. K vesmírné sondě Fobos-Grunt bude připevněn malý biomodul "LIFE", který bude obsahovat několik mikroorganismů, které poletí s ruskou sondou k Marsu a zase zpátky k Zemi. Úkolem této části mise je zjistit, zda vybrané organismy budou schopné přežít tři roky ve vesmíru.

Animace Roskosmosu znázorňující průběh mise Fobos-Grunt
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Fobos-Grunt

tag icon
Další články z kategorie
Fobos-Grunt
Načítám stránku...
x zrušit