do not follow here
Fobos-Grunt < LIVING fUTURE

Pozemní komunikační stanici ESA se podařilo spojení se ztracenou ruskou sondou Fobos-Grunt

V úterý večer se sledovací stanici ESA u australského Perthu podařilo spojit s ruskou vesmírnou sondou Fobos-Grunt, která od 8. listopadu neřízeně obíhá Zemi. Zatím jde o pouhé potvrzení, že sonda je stále ještě aktivní a schopná komunikace, více se o jejím stavu dál neví. Čas pro odlet k Marsu ale rychle vyprchává a rudá planeta postupně utíká Zemi z dosahu, ruská vesmírná sonda tak nakonec možná poletí k úplně jinému cíli.



Kontakt s vesmírnou sondou mířící k Phobosu, měsíci Marsu, byl ztracen krátce po jejím startu. Operátoři v letovém středisku dostali po oddělení sondy od posledního stupně rakety signál, že solární panely byly úspěšně rozvinuty, následné dva zážehy, které měly navést sondu na cestu k rudé planetě, už ale neproběhly. Zážehy trysek byly naplánovány mimo pokrytí ruských komunikačních stanic. Bohužel, poté co sonda poprvé opustila oblast, kde mohla s letovým střediskem komunikovat, už nebyl kontakt obnoven. 

Rusové požádali o spolupráci Evropskou vesmírnou agenturu, která se už od 9. listopadu snažila s pomocí vlastních komunikačních stanic s vesmírnou sondou na oběžné dráze spojit. Hlavním problémem navázání spojení byla neznámá pozice sondy, která je pro komunikaci přes pozemní stanice nezbytná. Patnáctimetrová anténa stanice ESA v Austrálii byla proto v posledních dnech modifikována a byla vybavena malou anténou navíc. Jejím úkolem je vysílat slabý signál na speciální frekvenci v naději, že jej sonda zachytí a začne sama vysílat. Stanice v Perthu byla vybrána pro svou výhodnou pozici, když se sonda nachází nad Austrálií, jsou její panely osvícené slunečními paprsky, což poskytuje systémům sondy dostatek energie pro komunikaci.

Spojení se nakonec v úterý večer středoevropského času podařilo. Anténa vyslala příkazy, které poskytla ruská vesmírná agentura Roskosmos, na předpokládanou pozici sondy a vesmírná sonda signál zachytila, zapnula vlastní vysílač a odeslala krátký signál zpátky anténě nedaleko Perthu. Zatím ale ještě není mise Fobos-Grunt zachráněna, sonda pouze potvrdila příjem signálu ze Země a odeslala zpátky potvrzení, že navázala komunikace. 

Snahou ESA i Roskomosu teď bude udržet se sondou spojení a následně ji vyslat ke svému cíli. Zhruba do konce listopadu zůstává otevřené okno pro cestu k planetě Mars, poté se na dva roky uzavře. V takovém případě by podle některých odborníků mohla být sonda Fobos-Grunt vyslána na Měsíc nebo na planetku v blízkosti Země. Stále existuje možnost počkat, až se Mars dostane opět do pozice vhodné cestu ze Země, po dva roky by ale sonda zůstala zaparkovaná na oběžné dráze Země. Pokud se však nepodaří navázat stabilní spojení a přimět sondu k opuštění oběžné dráhy Země, shoří zřejmě začátkem příštího roku v atmosféře Země.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Fobos-Grunt

tag icon
Další články z kategorie
Fobos-Grunt
Načítám stránku...
x zrušit