Pozemní komunikační stanici ESA se podařilo spojení se ztracenou ruskou sondou Fobos-Grunt

V úterý večer se sledovací stanici ESA u australského Perthu podařilo spojit s ruskou vesmírnou sondou Fobos-Grunt, která od 8. listopadu neřízeně obíhá Zemi. Zatím jde o pouhé potvrzení, že sonda je stále ještě aktivní a schopná komunikace, více se o jejím stavu dál neví. Čas pro odlet k Marsu ale rychle vyprchává a rudá planeta postupně utíká Zemi z dosahu, ruská vesmírná sonda tak nakonec možná poletí k úplně jinému cíli.

Fobos-Grunt

Fobos-Grunt Ruská vesmírná sonda mířící na Phobos, měsíc planety Mars.Kontakt s vesmírnou sondou mířící k Phobosu, měsíci Marsu, byl ztracen krátce po jejím startu. Operátoři v letovém středisku dostali po oddělení sondy od posledního stupně rakety signál, že solární panely byly úspěšně rozvinuty, následné dva zážehy, které měly navést sondu na cestu k rudé planetě, už ale neproběhly. Zážehy trysek byly naplánovány mimo pokrytí ruských komunikačních stanic. Bohužel, poté co sonda poprvé opustila oblast, kde mohla s letovým střediskem komunikovat, už nebyl kontakt obnoven. 

Rusové požádali o spolupráci Evropskou vesmírnou agenturu, která se už od 9. listopadu snažila s pomocí vlastních komunikačních stanic s vesmírnou sondou na oběžné dráze spojit. Hlavním problémem navázání spojení byla neznámá pozice sondy, která je pro komunikaci přes pozemní stanice nezbytná. Patnáctimetrová anténa stanice ESA v Austrálii byla proto v posledních dnech modifikována a byla vybavena malou anténou navíc. Jejím úkolem je vysílat slabý signál na speciální frekvenci v naději, že jej sonda zachytí a začne sama vysílat. Stanice v Perthu byla vybrána pro svou výhodnou pozici, když se sonda nachází nad Austrálií, jsou její panely osvícené slunečními paprsky, což poskytuje systémům sondy dostatek energie pro komunikaci.

Spojení se nakonec v úterý večer středoevropského času podařilo. Anténa vyslala příkazy, které poskytla ruská vesmírná agentura Roskosmos, na předpokládanou pozici sondy a vesmírná sonda signál zachytila, zapnula vlastní vysílač a odeslala krátký signál zpátky anténě nedaleko Perthu. Zatím ale ještě není mise Fobos-Grunt zachráněna, sonda pouze potvrdila příjem signálu ze Země a odeslala zpátky potvrzení, že navázala komunikace. 

Snahou ESA i Roskomosu teď bude udržet se sondou spojení a následně ji vyslat ke svému cíli. Zhruba do konce listopadu zůstává otevřené okno pro cestu k planetě Mars, poté se na dva roky uzavře. V takovém případě by podle některých odborníků mohla být sonda Fobos-Grunt vyslána na Měsíc nebo na planetku v blízkosti Země. Stále existuje možnost počkat, až se Mars dostane opět do pozice vhodné cestu ze Země, po dva roky by ale sonda zůstala zaparkovaná na oběžné dráze Země. Pokud se však nepodaří navázat stabilní spojení a přimět sondu k opuštění oběžné dráhy Země, shoří zřejmě začátkem příštího roku v atmosféře Země.
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Fobos-Grunt

Rusko plánuje na rok 2015 přistání sondy na povrchu Měsíce

14. 10. 2012 (novější než zobrazený článek)

Po nezdařené misi Fobos-Grunt k měsíci Marsu se ruská vesmírná agentura Roskosmos obrací k bližší destinaci, k Měsíci. "Příští ruská sonda dosedne na povrch Měsíce v roce 2015", řekl v rozhovoru k novinářům Viktor Khartov, ředitel NPO Lavochkin - společnosti, která pro Roskosmos vyvíjí vesmírné sondy, včetně sond k Marsu a k Měsíci.

Podle Roskomosu může za selhání vesmírné sondy Fobos-Grunt kosmické záření

2. 2. 2012 (novější než zobrazený článek)

Za poslední v dlouhé řadě neúspěšných ruských misí k Marsu může podle ruské vesmírné agentury kosmické záření, které způsobilo špatné fungování palubního počítače. Důvodů proč vesmírná sonda Fobos-Grunt neodletěla z oběžné dráhy Země k jednomu z měsíců Marsu se v posledních týdnech objevilo několik. Jedním z nich měla být i sabotáž armády spojených států, z úterního prohlášení ředitele agentury Vladimira Popovkina ale vyplývá, že Roskosmos vidí příčinu v silně energetických částicích, které zabránily počítači ve vykonání příkazu pro zážeh trysek. Sonda v lednu 2012 shořela v atmosféře Země.

AKTUALIZOVÁNO: Ruská sonda Fobos-Grunt spadla do Pacifického oceánu

15. 1. 2012 (novější než zobrazený článek)

Místo na měsíc Marsu Phobos, se vesmírná sonda Fobos-Grunt vrátila po závadě na pohonném systému, zpátky na Zem. Podle ruského ministerstva vnitra dopadla v neděli v 18:45 do Pacifického oceánu asi 1250 kilometrů od ostrova Wellington. Už ve středu ruští představitelé oznámili, že vesmírná sonda Fobos-Grunt, které se nepodařilo zažehnout trysky pro cestu k Marsu, spadne na Zemi v neděli 15. ledna. Přesný termín nebyl až dokonce určen, protože pád sondy může být ještě ovlivněn externími faktory.

Ruská vesmírná sonda Fobos-Grunt shoří v lednu v atmosféře Země

22. 12. 2011 (novější než zobrazený článek)

Od neúspěšného zážehu, který by ji poslal na cestu k Marsu, zůstala sonda Fobos-Grunt kroužit kolem Země. Nemá ale dostatečnou rychlost, ztrácí výšku a během ledna by měla shořet v atmosféře. Podle Roskosmosu by neměla sonda samotná, ani toxické chemikálie v palivových nádržích, znamenat nebezpečí pro lidské životy.

Ruská mise na měsíc Marsu Phobos zřejmě skončí fiaskem, sonda spadne na Zem

13. 11. 2011

Ruská mise, která se měla stát zářným příkladem ruského vesmírného programu, zřejmě skončí neúspěchem. Po středečním startu se dostala sonda Fobos-Grunt úspěšně na oběžnou dráhu Země, nedošlo ale k zážehu motoru pro opuštění Země a vydání se na cesty na Mars. Sonda tak krouží kolem Země a pomalu se jí přibližuje, zřejmě koncem listopadu nebo začátkem prosince spadne na Zem spolu s plnými nádržemi toxického paliva.

celý článek

Ruská vesmírná sonda Fobos-Grunt zůstala po závadě na motoru na oběžné dráze Země

9. 11. 2011

V úterý krátce po deváté hodině večer středoevropského času odstartovala raketa Zenit-2 z kosmodromu Bajkonur, jejím nákladem je vesmírná sonda Fobos-Grunt směřující k jednomu z měsíců planety Mars, Phobos. Start proběhl úspěšně, sonda ale měla asi 5 hodin po startu provést manévr, který by ji navedl na trajektorii směřující na Mars. Tento manévr neproběhl, "Vypadá to jakoby motor nepracoval správně" řekl Vladimir Popovkin, šéf Roskosmosu.

celý článek

Rusko připravuje vesmírnou misi na měsíc Marsu

23. 11. 2010

K několika sondám operujícím na Marsu a v jeho okolí pod taktovkou NASA a ESA se již brzy připojí také ruské a čínské stroje. Cílem Rusů je zkoumání jednoho z měsíců planety Mars, Phobos.

celý článek