Aktualizováno: Pojízdná laboratoř Curiosity úspěšně odletěla k planetě Mars

Dvě minuty po čtvrté hodině odpolední středoevropského času se dnes odpoutala raketa Atlas V od Země a úspěšně vynesla rover Curiosity na oběžnou dráhu. Operátoři krátce po startu získali potvrzení oddělení vesmírného plavidla s roverem od Centauru, posledního stupně rakety.

Start rakety Atlas V

Start rakety Atlas V Raketa Atlas V patří společnosti United Launch Alliance. Na snímku je při startu z floridského mysu Canaveral, kdy vynesla do vesmíru robotický rover Curiosity.



Curiosity je velký asi jako auto, jeho cílem je přistát na Marsu v kráteru Gale a zkoumat tamní horniny. Mise MSL (Mars Science Laboratory), jejíž je Curiostiy součástí, by měla přinést odpověď na otázku zda na Marsu jsou nebo někdy byly podmínky vhodné pro život.

Raketu Atlas V provozuje společnost United Launch Alliance a odstartovala z komplexu 41 na floridském mysu Canaveral. Příští rok v srpnu by přistane rover na povrchu rudé planety pomocí zcela nového typu přistávacího mechanismu. Sonda se od přistávacího modulu s raketami spustí na lanech, mělo by tak být zajištěno hladké přistání.

Video startu Curiosity
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Curiosity