do not follow here
Neutronové hvězdy < LIVING fUTURE

Podle švédských astrofyziků jsou neutronové hvězdy permanentní magnety

Pulzary jsou neutronové hvězdy, z jejichž magnetických pólů šlehá intenzivní radiace. Magnetické pole neutronových hvězd je velmi silné, jeho vznik a chování je ale doposud zahaleno tajemstvím. Jako zdroj se nabízelo generování magnetického pole rotujícími nabitými částicemi uvnitř hvězdy, v této teorii ale bylo příliš mnoho nejasností a děr. Astrofyzikové Johan Hansson a Anna Ponga z Lulea University of Technology ve Švédsku navrhli ve své studii nový princip, který mnohé z doposud nevysvětlených fenoménů řeší.Johan Hansson a Anna Ponga přichází s novou teorií, podle které se neutronové hvězdy chovají jako permanentní magnety, vědci je ve studii označují jako "neutromagnety". Ty jsou podobně jako klasické feromagnety extrémně stabilní a nevyžadují vnější zdroj magnetického pole, protože materiál zůstává zmagnetizovaný. 

Podle studie švédských výzkumníků dochází při vzniku neutronových hvězd k synchronizaci spinu magnetických polí neutronů. V podstatě tím dojde ke vzniku magnetického pole, které zůstává s objektem spjaté i nadále a z neutronové hvězdy se tak vlastně stává permanentní magnet. Tato teorie by mohla vysvětlit například pravidelnost pulzů způsobených rotací hvězdy a tím i dvou paprsků radiace z jejích pólů.

Díky přibližně stejné velikosti neutronových hvězd, byli fyzikové schopni spočítat maximální možnou sílu jejich magnetických polí. Maximální síla magnetického pole neutronové hvězdy by podle jejich teorie neměla přesáhnout 1012 tesla, což je zhruba maximální hodnota magnetického pole naměřeného u neutronové hvězdy.

Samotní Hanson a Ponga označují svou studii za víceméně ryze spekulativní, přesto hodlají ve svém výzkumu dále pokračovat. Fakt, že maximální doposud nebylo naměřené větší pole než maximum, které švédští vědci určili, podle nich totiž není náhodou a domnívají se, že jsou na správné cestě k pochopení procesů uvnitř podivných neutronových hvězd.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Neutronové hvězdy

Načítám stránku...
x zrušit